Уважаеми господин Президент на Република България,
Уважаеми господин Заместник министър-председател,
Уважаеми господин председател на Комитета на регионите на ЕС,
Уважаеми представители на европейския парламент,
Уважаеми господин ръководител нa Пpeдcтaвитeлcтвoтo нa Евpoпeйcкaтa кoмиcия в Бългapия,
Госпожи и господа,
За мен е чест и удоволствие да ви поздравя с добре дошли в Габрово. Град, известен с предприемчивия си дух, който пази спомена за индустриално развитие, с богата история, култура и традиции в образованието.
Днес, градът, който преминава през период на трансформация, ще търси подкрепа за своята европейска идентичност в открит и отговорен разговор за бъдещето на Европа.
Гражданският диалог под надслов „Европа: какво следва?“ ще даде възможност на политици и граждани да дебатират, да споделят идеи, да търсят решения на трудните предизвикателства и да допринесат за стратегическия размисъл за пътя на обединена Европа.
Стремежът да не спестим истината за днешна Европа налага да признаем, че имаме немалко поводи за тревога. Кризите в пределите на нашите граници и извън тях пряко засягат живота на всеки един от нас и поставят под въпрос смисъла на Европейския съюз.
В тези трудни времена, и в още по-голяма степен след британския референдум, ставаме все по-критични към политики и политици, вглъбяваме се в собствените си емоции и амбиции, допускаме националните интереси да застрашат европейските ценности и интегритет.
Именно в тези тревожни моменти, трябва категорично да признаем, че като Съюз от почти половин милиард граждани притежаваме уникален потенциал, който има достатъчно сили да се справи с глобалния натиск и да преодолее проблема на все по-разединените общества.
Аз лично не вярвам в спора за повече или по-малко Европа, както и в бъдещето на Европа на няколко скорости. Вярвам, обаче, че всички ние имаме нужда от истински силен Европейски съюз, който споделя обща визия, мисли стратегически и отговорно и действа единно. Нито една страна няма силата и ресурсите да се справи сама със заплахите, както и да се възползва от всички възможности.
За мен, като член на Комитета на регионите и кмет на един европейски град е изключително важно да имаме гаранции, че визията на Европа ще се основава на увеличаване на инвестициите за насърчаване на сближаването, устойчивия растеж и създаване на работни места в градовете и регионите.
Само така ще успеем да възстановим чувството на принадлежност на гражданите към общия европейски проект. Важно е Европа да продължи да осигурява рамката за финансиране на качествени инвестиции чрез кохезионната политика, но и да действа в синергия с други финансови източници на местно, регионално, национално и европейско ниво.
Необходим е по-ефективен подход към инвестиционната политика на ЕС, опростяване на излишната административна тежест пред публичните и частни инвеститори. Нужно е да поощряваме предприемаческото мислене, както и да насочваме инвестиции в новите технологии и иновациите.
Градовете и регионите трябва да се превърнем в двигател за социални иновации и да създадем връзка и доверие между граждани, бизнес, научни общности и институции – модел, който два дни прилагаха повече от 100 участници на различна възраст, с разнообразни професии, интереси и виждания в първия международен иновационен лагер, който се проведе в Габрово с подкрепата на Комитета на европейските региони и Президента на Рeпублика България.
Светът е динамичен и се променя. Какво следва за Европа, зависи от нашата мъдрост, решителност и толерантност да преодолеем трудностите и да открием възможностите.
За да постигнем това трябва да сме в постоянен диалог и партньорство, да се учим, работим и развиваме съвместно.
Пожелавам днешният диалог да бъде стъпка в тази посока!
Таня Христова
Кмет на община Габрово