Изложбата „Свободата - изстрадана и заслужена (Габровското участие в Освободителната война)" е посветена на 139-та годишнина от освобождението на Габрово и Шипченската епопея и може да бъде разгледана до 31 август в Регионален исторически музей – Габрово.
Музеят съхранява значителен масив културни ценности, белязали Руско-турската освободителна война и габровското участие в нея и именно потомците на опълченци са основните дарители на реликвите, запаметили събития и хора. Показани са 61 културни ценности. Летописът на събитията от 1877-1878 г. е съхранен в колекция от десетки документи, снимки, лични вещи и наградни отличия.
Габровци оказват многостранна военна, разузнавателна, икономическа и медицинска помощ във войната - формират се не само дружини на Българското опълчение, но и доброволчески милиционни отряди и чети, устройват се болници, осигуряват се вода, храна, боеприпаси, разузнавачи, поправят се пътища.
Габрово е градът, непосредствено свързан с действията на предния отряд на ген. Гурко, със защитата на стратегически важния за развоя на войната Шипченски проход, със зимното преминаване на Балкана и превземането на укрепения Шейновски лагер.
На 28 юни (10 юли) 1877 г. Габрово посреща сотнята на поручик Иловайски от 30-ти Донски казашки полк. От този момент градът с население около 7 000 души се превръща в най-сигурния тил на Шипка.
Повече от 190 са опълченците от Габрово, общо 220 са опълченците от Габровския край, а над 600 от региона.
Най-многобройни от т. нар. „втори призив" са девета и десета опълченски дружини, попълнени предимно с доброволци от Габрово и околните села.
Общо 167 габровски опълченци са удостоени по храброст и наградени с ордени. Най-голяма е помощта на габровци по време на епичните августовски боеве.
В края на декември 1877 г. (н. ст. - януари 1878 г.) Шипка е като отворена врата за победоносното шествие на руската армия към Цариград, за което важен принос има и габровското участие във войната.