Фестивалът „Фотофабрика” ще гостува на Габрово от 24 юни до 11 юли. Три изложби и два документални филма избра екипът на фестивала за първият си гастрол извън столицата. Любителите на фотографията могат да видят изложбата „Къде е моят дом?” на чешкия фотограф - Индржих Щрайт, която ще бъде експонирана във фоайето на зала „Възраждане”. На същото място е разположена и първата изложба на Мария Милкова, победител в конкурса на Фотофабрика 2014 „Улицата и нейните състояния”, която разказва няколко истории на „Изчезващите видове”. Впечатляващи хора и съдби пред фотообектива на Мария Милкова.
Изложбата "Маргиналният човек" ще видят всички преминаващи по улица «Радецка» и «Николаевска», тъй като за нейна локация е избран Интерактивният музей на индустрията /външната ограда/.
Те са различни. Гледаме ги с превъзходство, с пренебрежение или с презрение. Предпочитаме да не ги виждаме. Но те съществуват! Кои са Те? Ще разберете от Фотофабриката
Кинофабрика е другото интересно събитие в рамките на фестивала. На 24-ти юни, след откриването на двете изложби в зала „Възраждане”, което е предвидено за 17.30 часа, ще бъдат прожектирани два документални филма. Първият е със заглавие „СТЕНАТА” /България, 1988, 44 мин./ Негов режисьор е Искра Йосифова, сценарист е Еми Барух, а оператор - Емил Пенев.
Ученици от софийска гимназия изразяват любовта си към Джон Ленън с графити върху стената на Нотариата в София. Надписът „Джон, ти си в нашите сърца” е изтълкуван като „чуждо идеологическо влияние” и става повод за остра дискусия с представители на Партията и комсомола. Драматургично и изобразително се сблъскват два възгледа за живота – младежкото свободомислие и нормите на идеологическата машина. „Стената” се превръща в символ на бунта срещу всеки вид конформизъм.
Вторият филм се казва „КАТО НА КИНО” /България, 1999, 52 мин./
Режисьор на продукцията е Юлий Стоянов, сценаристи са Ю. Стоянов и Светла Христова, оператор - Иван Цонев, с участието на Ицхак Финци
Филмът печели „ЗЛАТЕН РИТОН” ЗА ДОКУМЕНТАЛНО КИНО, Пловдив, 1999
Единственият грях на Стефан Власков е, че е роден в богато семейство. Този факт превръща живота му в кошмар. През 50-те години е изпратен в лагер, а след освобождаването му ДС продължава да го преследва. Но чичо Стефан е влюбен в киното и благодарение на това успява да оцелее през всичките трудни години. Артистичен портрет на един заклет киноман и на времето, в което да обичаш американските филми беше знак за неблагонадеждност.
Част от екипа, създал „Стената” и „Като на кино”, който е и ядрото на фестивала „Фотофабрика” ще гостува на Габрово, за да даде възможност на зрителите за дискусия по всички възможни въпроси, възникнали след прожекциите на документалните филми.
Запомнете – 24 юни, 17.30 часа, зала „Възраждане”. Входът е свободен!