От 18 до 20 март 2016 г. Детска природна академия "Узана" организира Работилница за природни интерпретатори. В нея се включиха общо 13 учители и възпитатели от габровски училища. Целта на събитието бе да привлече за участие в Академията като интерпретатори на свободна практика повече местни хора с опит и с желание за работа с деца сред природата. Програмата даде възможност на всички да се запознаят с идеята, тематичните модули, интерактивната база и методите на обучение на Детската природна академия, в условията на творческата атмосфера в Габрово и на Узана.
В първия ден от Работилницата се състоя среща в Туристически информационен център – Габрово, където участниците се запознаха с общата информация за Академията и събитието. Вторият ден се проведе в „базовия лагер“ на природното училище – Узана, където всички заедно научиха нови неща, както за биоразнообразието в България и района, така за обучителните програми на Академията, и преживяха част от всичко това сред самата природа.
Участниците влязоха в ролята на деца, които, разхождайки се по интерактивната екопътека, чуха легендата за Стария бук и как се е образувала гората на Узана, разбраха интересни факти за ролята на мъртвата дървесина в горските екосистеми, за това как се е образувал релефът на Стара планина и Узана, за видовете дървета, птици, едри бозайници и гъби в района, изследваха гората по свой начин чрез сетивно-опознавателни игри и задачи.
На третия ден от събитието, който съвпадна с астрономическата пролет, участниците научиха малко повече за методиките и структурата на обучение в Детската природна академия, а после самите те се превърнаха в творци и интерпретатори. Една от задачите на Работилницата бе да се разработи и демонстрира микромодул по конкретна тема. Всички групи се представиха отлично и разиграха много нови идеи за активности, приложими както сред природата, така и в рамките на училище, свързани с насекомите, хранителните вериги и отношението ни към природата, както и какво представлява един ден на учителя в училище. Работилницата завърши с интересна дискусия за идеите и възможностите на Детска природна академия „Узана“.
Всички участници споделиха, че са освежени и заредени от творческо-обучителната Работилница за природни интерпретатори и заявиха желание да се включват в инициативите на Академията, включително и в следващото най-скорошно събитие, насочено към децата. То ще се състои на Узана по време на ученическата пролетна ваканция от 2 до 10 април 2016 г., когато, подобно на „Зимни празници на биоразнообразието“, всеки ден ще има интересна програма и ще очаква всички малки изследователи на гости на Детска природна академия „Узана“.
Детска природна академия „Узана“ е създадена от Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) в партньорство с Община Габрово. Това е място за неформално обучение сред съхранена природа в географския център на България и заобиколено от едни от най-значимите български защитени територии – Национален парк „Централен Балкан“ и Природен парк „Българка“.