По традиция на 6 май в AEK „Етър” ще се чества Гергьовден, като част от живата българска традиция. Според вярванията той е най-големият народен празник, съвпадащ с разцвета на природата, затова е наречен още „цветен Гьорги”. Дори народната песен казва „голям ден Великден и още по-голям Георгьовден”.
От Гергьовден започва новата скотовъдна година, доенето на млякото, клането на агнета. На този ден се извършват и множество обичаи и обреди, целящи да подсигурят здравето на хората, приплода на животните и плодородие по нивите. Всеки, който на този ден посети Архитектурно-етнографски комплекс „Етър”, ще може да се залюлее на гергьовска люлка за здраве, да се претегли на кантар, да опита прясно сирене, да види приготвянето на гергьовски обреден хляб. Във фолклорната програма участие ще вземат групи за автентичен фолклор при читалища от Габровска и Севлиевска общини, както и ансамбли от Габровска област, които с песен и танц ще пресъздадат гергьовската магия.
В този ден посетителите на музея ще могат да присъстват на откриването на две изложби, по случай празника. В изложбената зала на музея ще бъде представена изложбата „Овцевъдството в Централния Балкан”, която чрез фотоси и експонати от фонда, илюстрира традиционния начин за отглеждане на овце в балканските селища през първата половина на ХХ век. В залата до билкарницата на етнографския комплекс ще бъде открита и изложбата „Обредни хлябове”, която показва важното място на хляба в живота на българина като жизнена необходимост и обредност.