Група дервенджии ще посрещнат Рачо Ковача в края на похода му от Боженци до Габрово на 8 май пред Дечковата къща. Възстановката „По пътя на Рачо Ковача” е организирана от сдружение „Планета Габрово”. Инициативата е по случай 150 години от обявяването на Габрово за град, а партньори са Община Габрово, Регионален исторически музей, АИР „Боженци” и Народно читалище „Габрово”.

По време на Второто българско царство Габрово е било едно от 40-те селища в страната, където е имало дервенджии – свободни хора, пазители на проходите. Те са били със специален статут – първите три години от заселването си не плащали данъци, а след това плащали наполовина. В задълженията им влизало охрана на прохода и на пътници през него, обясни директорът на Регионален исторически музей Петър Тоцев. Когато е било необходимо, дервенджиите са помагали на керваните и при лоши метеорологични условия. Носели са колективна отговорност - ако бъде извършено убийство, те трябвало да открият виновника и да го предадат на властите.

Проходът Шипка е известен още от трети век, тъй като е най-краткият път между Северна и Южна България. Бил е обаче и много опасен, което е налагало и охраната му. Според летописите, по времето на Рачо Ковача – в началото на 16 век, тук вече е имало 120 семейства дервенджии, укрепени на 4 поста. Освен с охрана, те са се занимавали със земеделие и търговия. Част от приходите им идвали от продажба на храна, съдове и вода на керванджиите. Тъй като парите е нямало къде да се изразходват, от тях са се правели украшения. В Регионалния исторически музей се съхраняват полски, немски, австрийски и руски монети от XIV до XIX век, намерени в района на Габрово.

Гергьовски празници в АИР „Боженци”
6 май 2010
Габровски автори гостуват в „Пингвините”
10 май 2010