Ден преди Сирни Заговезни в Габрово ще се състои поредното издание на Базара „Забравени традиции, живи вкусове“ . Селският мол ще ни върне пет-шест, че и повече десетилетия назад , когато седмица преди Великите пости габровци гонили злото с шумна Олелийня, веселба и пъстър пазар.
Весели фокусници от клуб „Млад илюзионист“ към НЧ „Постоянство 2012“ в с. Армени ще правят улична магия и ще забавляват публиката с фокуси. Гълтачи на огън от групата за огнени изкуства F.I.M.S., подкрепяни от НЧ „Хр. Ботев 2008“ с. Гарван ще събират зяпачи около себе си. Специално е поканен коминочистач, който да носи късмет. Очакват се и габровските зевзеци от миналото.
Инициаторите на Селския мол канят всички участници и гости на базара, да се присъединят към олелията, да дойдат маскирани или предрешени, със свирки и пищялки, за да прогоним заедно зимата и да отворим врати на пролетта.
Едно време пазарът предлагал всичко за трапезата и веселбата, а градската шумотевица тръгвала към Падало, където тълпата се омесвала с музикантите, певците, фокусниците, шекерджиите и бозаджиите. Цалото градско население се впускало в общата веселба.
Тази събота малко след обед, в 13 часа пред Зала „Орловец“ / а при лошо време във фоайето на залата/, ще дойдат колибарките, ще се съберат самодейците, ще присъстват фермерите и производителите. Пъстрите, отрупани с лакомства маси, ще предложат първите стръкове, откъснати от градината млада коприва, лапад и пресен лук. В кошниците на стопанките ще има пресни яйчица и сирене, квасено и прясно мляко, сланинка и мас, домашна ракия и есенна туршия. Както винаги масите ще са отрупани с лакомства и изкушения – домашна храна, приготвена по традиционен начин: пестил, погачи, баници и щирник, захарни петлета и бонбони, бабините курабийки и бухти със сладко. Ще дойдат и майстори на занаятчийски стоки, за да донесат така необходимите и за градското домакинство дървени лъжици и танури, гаванки и солници.
Селският мол подкрепя местната трациция за производство и преработка на храни и занаятчийски изделия с цел възраждането на традиционните домашни и художествени занаяти и разгръщането на семейното производство и еко фермерство. И дава сцена за изява на съхранения през вековете местен фолклор, който селските читалища съхраняват и разпространяват чрез своите художествени колективи.