На 22 февруари, понеделник, от 19 часа, в Художествената галерия „Христо Цокев“ на Габровския камерен оркестър ще гостува изтъкнатият български пианист Веско Стамболов. Програмата включва Концерт за 2 цигулки и оркестър „Ехо“ от Антонио Вивалди, Концерт за пиано и оркестър в до мажор от Йозеф Хайдн, Сюита за цигулка, виола и оркестър от шведския романтичен композитор Курт Атерберг, Концерт за пиано от Хенрих Гурецки, и Елегия от Христо Питев. Концертът се посвещава на 85 годишния юбилей на създателя на Габровския камерен оркестър Христо Питев.
Цената на билета е 3 лева. За ученици, студенти и лица над 65 г. входът е свободен.
Основателят на Габровски камерен оркестър ХРИСТО ПИТЕВ е една от интересните личности в българския музикален живот от втората половина на ХХ век. Човек с широки културни интереси и с огромно любопитство към точните науки, той върви самотно по своя собствен път неизкушен от слава и суета. Необезпокояван от властта, поддържа контакти с реномирани западни музикални издателства по време на „желязната завеса“. Това му дава шанса заедно с изтъкнатите композитори Константин Илиев, Лазар Николов и Георги Тутев да е сред най-информираните български музиканти по отношение на развитието на модерната музика в Западна и Източна Европа. Любопитството му към теоретичното музикознание закономерно го довежда до интересни открития в тази област. Неговите теоретични концепции са високо оценени от научните среди в БАН. Голям късмет за Габрово е, че именно такава личност през 1969г. създава камерния оркестър в нашия град. Вече 47 години Габровския камерен оркестър върви по пътя на своя баща, търсещ непознатото, любопитен към модерността и експериментиращ.
Христо Питев е роден в Габрово през 1930 г. След завършване на Априловската гимназия в родния си град, през 1953 г. се дипломира в теоретичния факултет на Музикалната академия в София, където учи композиция като частен ученик на проф. Веселин Стоянов. След завръщането си в Габрово се включва много активно в музикално-обществения живот на града като инициатор на много начинания. Освен на Габровския камерен оркестър е бил диригент на детския и смесения хор на Народно читалище „Априлов-Палаузов”. Написал е десетки произведения в почти всички жанрове, много от които са посветени на Габрово. Изнася лекции в Музикалната академия – София, Висшето училище за музика „Ханс Айслер” - Берлин и консерваторията „Ференц Лист” в Будапеща. Като теоретик и музиковед има множество публикации в българския централен печат и в чужбина. ЕЛЕГИЯ за струнен оркестър е създадена през 1994 г. и е част от цикъл от пет пиеси, посветени на 25 г. от създаването на Габровския камерен оркестър.