Балкански фолклорен фестивал „Сватбата – единство и многообразие” ще се проведе в АЕК „Етър” на 29 и 30 август 2015 г. Той ще ни запознае с традиционни обреди на македонци, сърби, турци и румънци; с фолклорното многообразие по българските земи, чрез сватбените обичаи на турлаци, хърцои, тракийци и шопи.
Участниците в събитието ще участват в шествие и концерт в центъра на гр. Габрово, който ще се проведе на 29 август 2015 г. (събота) от 18.30 до 19.30 часа.
Какво интересно можем да видим на фестивала?
Събота, 29 август
Сватбена обредност от гр. Ихтиман
Танцов състав „Средногорски полъх” – град Ихтиман съществува от 2013 г. В репертоара си включва танци от всички етнографски области на България. Носител е на редица награди. Съставът представя не само танци, но и обичаи като Еньова буля, Лазарница и др. Тази година на територията на АЕК „Етър” – Габрово самодейците ще пресъздадат сватба, характерна за този регион. Ще може да се насладите на автентичните ихтимански носии и традиционна копаница, както и да чуете как се „нарича“ на ихтимански диалект.
Извеждане на булка от с. Дъбене, Старозагорско
Самодейците от НЧ „Христо Ботев 1898” – с. Дъбене ще представят момента на „извеждане на булката”, като част от автентичната дъбенска сватба, която носи колоритността и красотата на Карловския регион. В с. Дъбене сватбата е започвала в събота с венчавката и е завършвала в сряда, когато се разбулвала булката.
Фолклорен ансамбъл за обичаи и традиции Роуа – Клошани, област Горж, Република Румъния, ще представи сватбени обичаи от двата дни на традиционната румънска сватба: „канене на сватба”, украсата на сватбеното дърво – бяла ела, „бръснене на младоженеца” „поливането на булката” и „пристигането на младоженеца и кръстника” в дома на булката. Всички тези обредни моменти са съпроводени с много музика, танци и ритуали за щастие и благоденствие на младото семейство.
Фолклорната танцова група от община Одрин, Република Турция, ще представи „ahret çiçeği“– обичай, запазен до 1976 г. в Одрин, а днес все още жив в някои села в Одринско. Изпълнява се когато едната от две посестрими – неразделни приятелки се омъжва.
Младоженката се приготвя от посестримата си, която й подарява букет от борова клонка или цвете с много листа и клонки, наречен „арет чичеи“, което в превод означава „цвете на отвъдното“. Към него се прибавят пакет цигари, запалка, броеница, биберон, бебешка шапка, мъжки чорапи, детски обувки, балон, джобно огледало, гребен, ароматен сапун, дъвка, ябълка, портокал, дюля. Всичко това се обвива около цветето с червена дантела.
Букетът „аhret çiçeği“ се взема на втория ден на сватбата (събота), той участва във всички последващи сватбени ритуали и накрая се отнася в новия дом на булката.
Неделя, 30 август
Кичене на уруглица от с. Бели мел, Монтанско
Народно читалище „П. К. Яворов – 1926” село Бели мел, община Чипровци, област Монтана ще представи обичая „кичене на уруглица”. Сватбеното знаме, наречено „уруглица“, е съществен елемент от сватбената обредност в този регион. Прави се в четвъртък в дома на младоженеца от невести, чиито родители са живи. На дълъг прът са прикрепени бял и червен плат, кичи се с цветя, ябълки, парички и се връзва с червен конец. Готовата уруглица се слага на видно място в дома на младоженеца, да се знае, че в тази къща има сватба. По време на същинската сватба се носи от девера или шафера.
Сватбена обредност на хърцоите от с. Ряхово, Русенско
Ряховчани спадат към етнографската група „хърцои” в Североизточна България. Самодейците към читалището се занимават с възстановяване и запазване на автентичните народни традиции и обичаи. Сред естествения декор на Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” – Габрово групата ще представи характерни моменти от сватбената обредност: запознаването на младите; взаимните посещения на родители и близки, известни в село Ряхово като „спиванки” или почерпване; засевки; калесването и същинската сватба, която се прави в неделя.
Културното дружество „Станко Паунович“ от гр. Панчево, Република Сърбия, ще представи моменти от сватбените обичаи на две живописни и интересни области на Сърбия: Банат и Косово. Специално внимание по време на представянето ще бъде отделено на промяната в покриването на главите на девойките и невестите.
Сред най-значимите моменти на сватбата е извеждането на невестата от дома й и въвеждането й в новия дом, което е съпроводено с поредица от обредни действия. Задължителен момент са обредните танци, чието начало се поставя от младоженците и най-близките членове на семействата им.
Фолклорният ансамбъл „Китка“ – Истибаня от Република Македония ще представи обичаят „Водене на невестата на вода“. Ритуалът е интересен дял от сватбата в Истибаня, прави се в понеделник (след първата брачна нощ) и представлява обредно водене на невестата за вода, придружена от девера.
По време на ритуала през цялото време се изпълняват обредни песни, свързани с обичая.
При връщането в дома невестата полива на свекървата, а тя я дарява. След това се играе специално хоро. След ритуала веселието продължава с хорà под звуците на гайда, кавал, тамбула, кемане, тъпан.
Програма на фестивала: тук