В продължение на два дена – 9 и 10 юли, Габрово е домакин на заключителния семинар на Третата процедура по присъждане на „Етикет за иновации и добро управление на местно ниво“. Организатор на форума е Секретариата на Комисията за присъждане на Етикета към Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Заместник-кметът Нела Рачевиц откри семинара в присъствието на представители от общинските администрации на Горна Оряховица, Враца, Добрич, Габрово, Ловеч, Павликени, Свищов, София, Троян, Търговище и от неправителствения сектор на Бяла Слатина. Това са част от 18-те общини, на които Комисията присъди Етикета на 11 март 2015 г. Сред участниците са и някои от независимите експерти, оценявали общините в процедурата.
Специални гости на събитието са кмета на гръцкия град Драма Христодулос Мамсакос, заместник-кметовете Димитрис Карампацакис и Аристидис Моисиадис, както и Анастатиос Хатцикириакидис – президент на местно дружество за търговия и туризъм ДЕКПОТА.
В първия ден на форума бе представен доклад от провеждането на Третата процедура по присъждането на отличието. Обсъдена бе Система за последващо сътрудничество между общините, получили Етикета. Представени бяха добри практики в местното управление на всяка от общините, участващи във форума.
Община Габрово сподели опита си по разкриването на „Регионален хоспис“ ЕООД – Габрово.
По покана на Общината, участниците посетиха детска градина „Слънце“, която е първата в България енергийно-пасивна обществена сграда.
Като добра практика за партньорство между местната власт и гражданите бе представен габровският проект „Приеми ме на село“.
В с. Донино участниците се запознаха с децата от първото издание на „Приеми ме на село джуниър“, които са на възраст от 9 до 14 г. Малките внучета „назаем“ с бабите си „под наем“ посрещнаха гостите с кратка фолклорна програма.
Семинарът днес продължава с представяне на идеята за сътрудничество между български и гръцки общини с участието им в общински мрежи.
„Етикетът за иновации и добро управление на местно ниво“ представлява признание за успешното прилагане на принципите за добро демократично управление, качество на предоставяните публични услуги и добрите практики при изпълнението на публични политики в общините. Носителите на наградата са приели да прилагат в дейността си 12-те принципа за добро управление от „Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво“ на Съвета на Европа.