От 10 до 14 юни за шеста поредна година габровци ще гледат филмова селекция от световна класа!
Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Арт Фест/София Филм Фест и Община Габрово, с подкрепата на Националния Филмов Център и програма Творческа Европа - Creative Europe - Мedia на Европейския съюз.
В годината, в която честваме 100 години от създаването на българското кино, „СФФ в Габрово” ще бъде открит на 10 юни (сряда) от 18,30 часа с българския филм, който стана Големият победител на 19-ия СФФ – "Урок" / "The Lesson" на режисьорите Петър Вълчанов и Кристина Грозева. Филмът беше отличен с Голямата награда „София - град на киното” на Столична община за най-добър филм, наградата на публиката, наградата за най-добър български игрален филм, наградата на ФИПРЕСИ, в Сан Себастиан ’14 получи наградата за най-добър нов режисьор, в Гьотеборг ’15 – Международна награда за дебют „Ингмар Бергман”, в Солун ’14 беше отличен за най-добър сценарий и с приза „Бронзов Александър”, в Токио ’14 получи Специалната награда на журито. Специален гост ще бъде един от актьорите във филма – Иван Савов, който ще очаква впечатленията, въпросите и коментарите на публиката. По традиция директорът на София Филм Фест Стефан Китанов ще открие лично специалното издание на фестивала в Габрово.
Надежда е гимназиална учителка по английски език в градче близо до София. Стъписана от това, че неин ученик е извършил кражба, тя е решена да открие престъпника и да го накаже. Тази случка по време на работа рефлектира и в личния й живот. Тя е уведомена, че банката ще й отнеме къщата и ще я пусне на търг заради просрочени плащания по ипотеката. Решена да „изплува“ и да запази дома си, Надежда е готова на всичко, за да намери нужните пари, преди да е станало прекалено късно.
Отново на 10 юни, с начален час 20,30 стартира прожекцията на най-новия филм на Фатих Акин –„Раната”. Получил добри отзиви на множество международни фестивали, както и номинация за „Златен Лъв” във Венеция 2014, поредната творба на изключителния режисьор е своеобразен завършек на неговата трилогия „Любовта, Смъртта и Дявола”. Мардин, 1915.
Една вечер турската полиция прибира всички мъже с арменски произход, включително и младия ковач Назарет Мануджиян, който е разделен от семейството си. Години по-късно, оцелял след ужасите на геноцида, той научава, че двете му дъщери са живи. Назарет е обсебен от идеята да ги намери и така попада в пустинна Месопотамия, в Хавана и в безжизнената, самотна прерия на Северна Дакота. Издирвайки семейството си, той се среща с хора с най-различни характери – милосърдни и отзивчиви, но и истинско въплъщение на дявола.