На днешното си заседание общинските съветници подкрепиха две знакови декларации относно проекта на „План за управление на Природен парк Българка“ и разпределението на финансовите средства от публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите“ към Министерски съвет.

С мнозинство от 24 гласа „за“ и двама въздържали се, се прие предложението по първата декларация. В нея Общински съвет – Габрово и Община Габрово настояват „в проекта на План за управление на ПП „Българка“ да се направи промяна (корекция) на границите, обхвата и разположението на функционалните зони и извърши редакция на част от предложените режими за целия парк и за конкретни зони, както и да се прецизират условията и препоръките за осъществяване на дейностите“.

Един от най-важните акценти в текста е във връзка с осигуряването на възможност за изпълнение на обект „Обход на гр. Габрово” с тунел под връх Шипка. Така предложеното зониране в „Част 3 Норми. Режими. Условия и препоръки за осъществяване на дейностите“, с неговите граници и режими, възпрепятства осъществяването на инвестиционното предложение, одобрено с решение по ОВОС № 4-2/2012 г. В декларацията се изисква да се осигури възможност за изпълнение на туристическа, спортна и техническа инфраструктура, включена в контактната зона на Общия устройствен план на курортен комплекс Узана.

Копие на решението и приетата декларация ще бъдат изпратени до Министерски съвет, министъра на околната среда и водите, министъра на регионалното развитие, министъра на земеделието и храните, изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите, директора на Дирекция „Природен парк Българка“ и „Обединение Българка 2013“, които са изпълнител на проекта.

С 23 гласа „за“ и шестима въздържали се, се прие декларацията относно разпределянето на средствата от ПИП „Растеж и устойчиво развитие на регионите“. В нея общинските съветници се обявиха против „непрозрачния, несправедлив и дискриминационен подход при разпределянето на средствата и ощетяването на Габрово и габровци“. Нито един проект на Община Габрово не е одобрен за финансиране от 500-те милиона лева държавен ресурс. В текста се посочва, че габровци и институциите от габровската община вече са лишени от възможността да кандидатстват с проекти по Програмата за развитие на селските райони за следващите шест години.

В декларацията се настоява Общински съвет – Габрово да получи пълна информация относно критериите за оценка и финансиране на проектите към Фонда за растеж и развитие на регионите; аргументите, с които проектите на Община Габрово не са сред финансираните и детайлните оценки на всички получени проектни предложения. Общинските съветници настояват още за преразглеждане на решението за разпределяне на средствата и включване на подадените от Община Габрово проекти.

Копие на решението и приетата декларация ще бъдат изпратени до Министър председателя на Република България, Председателя на 42-то Народно събрание, Министъра на финансите и Областния управител на Габрово.

Успешно начало за благотворителната фотоизложба „Първата република“
27 февруари 2014
В очакване на Баба Марта
28 февруари 2014