В четвъртото издание на националния конкурс "Дърво с корен" тази година победител в категорията „Дърво с бъдеще“ стана Попската круша, която ражда червенаци от с. Николчовски, Габрово. Номинация е на НЧ „Хр. Ботев 2008“, с. Гарван , което напролет ще присади калеми от стария „червенак” върху млади фиданки, за да запази този изчезващ местен сорт круши.
В конкурса на фондация „Екообщност” "Дърво с корен" хора от цялата страна номинираха и избираха своето любимо дърво. Състезаваха се 29 предложения, всяко със своята интересна и докосваща история. Победителят в конкурса, Старият бряст от Сливен на възраст 1000 години, номиниран от Община Сливен, ще получи специализирани грижи. А наградата за НЧ” Христо Ботев 2008” в габровското село Гарван е едногодишен абонамент на списание National Geographic.
Това крушово дърво е толкова старо, че никой от възрастните жители на село Николчовци не си спомня кога се е появило в една от бахчиите, точно в средата на селото. Малцина си спомнят имената на бившите собственици, отишли си от този свят преди години. Старата балканджийска къща на два ката с чардак на изток и плевнята дълго останали затворени. Докато не се появила сегашната собственичка Мария.
В нейния двор, току до оградата на къщата, все още дава плодове стара круша с два отделни ствола, на които се раждат два различни сорта плодове – червени, твърди и малко стипчиви круши, наричани в този край „червенаци” и популярните попски круши. Първо узрява червенакът. Той расте на единия ствол на дървото, който гледа на изток. Ако презрее, плодът му става кафеникав и мек, но малко преди това, докато още е твърд, освен кората му, червенее и средата му. Никой друг сорт круша по тези места няма такъв примамлив вид и вкус.
Този сорт е започнал да изчезва преди повече от 50 години. Цяло чудо е, че предвидлив човек е присадил калем от „червенак” на попската круша - тази, която е спуснала клони над оградата. Доброволците от читалище „Христо Ботев 2008” в с. Гарван, кметство Гергини, които работят по проекта ”неЗабравено имане”, с помощта на местните хора, откриха дървото и напролет, калеми от стария „червенак” ще бъдат присадени върху млади фиданки. Близо 50 млади фиданки плодни дръвчета местни сортове, ще израстнат на територията на кметството, най-вече в дворовете на хората, благодарение на този проект. Изпълнението му цели съхраняване на биологичното разнообразие в района и най-вече подобряване качеството на живот на хората. Известно е, че старите овощни сортове са по-издържливи на атмосферни влияния и устойчиви на вредители, затова не е необходимо третирането им с пестициди. Така кметство Гергини ще се превърне в територия на съхранени местни овощни видове и екотеритория, където вредното въздействие на препаратите за опазване на овощните насаждения е ограничено.