Спортна зала „Орловец“ беше домакин на X-то, юбилейно издание на отворения турнир по вдигане на тежести в памет на заслужилия майстор на спорта Михаил Петров.

Събитието събра медалисти от Олимпийски и Световни шампионати по щанги, като - Асен Златев (ОШ от Москва`80), Борислав Гидиков (ОШ от Сеул `88), Севдалин Маринов (ОШ от Сеул`88), Иван Иванов (ОШ от Барселона`92), Николай Пешалов (ОШ от Сидни`2000) и вицеолимпийския шампион Румен Александров (Москва`80). За турнира дойде и президентът на Българската федерация по вдигане на тежести Неделчо Колев. Всички те преди началото на надпреварата поднесоха цветя на гроба на Мишо Петров, който си отива нелепо от този свят точно преди 20 години.

Състезанието беше открито официално от кмета на Община Габрово Таня Христова, която сподели, че турнирът е най-малкото, което габровци могат да направят, за да отдадат заслуженото на своя именит съгражданин. Такива събития са нужни, призна госпожа Христова, защото те възпитават у младите характер, сила и любов към спорта. Тя добави, че тази инициатива има потенциал да се превърне в още по-голям форум.

12 млади щангисти от 8 български клуба демонстрираха възможностите си на подиума в спортна зала „Орловец“. Те бяха разделени в две възрастови групи – кадети до 17 години и юноши до 20 години и се състезаваха по системата „Синклер“.

Честта на домакините от клуб „Михаил Петров“ защитава Янко Янков. Възпитаникът на големия Благой Зилямов, който през последния месец се подготвя под ръководството на треньора Румен Янчев, направи пет сполучливи опита и се класира на четвърто място при юношите.

Победител в тази възрастова група стана най-атрактивният участник в турнира – Васил Господинов от „Левски“ (София). Втори се класира Стефан Петров от ЦСКА, а третата позиция зае Иван Миланов.

В надпреварата при кадетите до 17 години първо място извоюва Божидар Андреев, второто място бе за Николай Георгиев от бургаския „Титан“, а трети се нареди съотборникът му Александър Иванов.

Състезателите получиха парични премии и възпоменателни плакети, които бяха връчени от генералният секретар на БФВТ – Борислав Гидиков.