С призив за по-добро партньорство между законодателната и местната власт кметът Таня Христова откри вчера Деня на диалога, организиран от Националното сдружение на общините съвместно с Община Габрово. Участие в дебатите взеха народни представители в 42-рото Народно събрание от габровски избирателен район, Областният управител и заместниците му, кметове на общините от габровска област и представители на неправителствени организации от региона.
Най-горещо обсъждани бяха Законът за публичните финанси и влизането му в сила от 2014 г., Законът за местните данъци и такси и Законът за управление на отпадъците. По мнението на общинските представители в ключови закони за общините се правят промени без изобщо да се поиска тяхното становище. Те призоваха народните представители преди приемането на даден законопроект да се консултират с общините от своя район.
Според представителите на Община Габрово трябва да има закон за местните финанси, който да включва всичко, което касае общините, техния бюджет и финанси. Те отправиха предложение за споделяне на финансовите корекции между бенефициента, т.е. общината и Управляващите органи на Оперативните програми когато е извършен предварителен контрол на Управляващите органи по процедури за обществени поръчки на бенефициента.
Общинските представители изтъкнаха необходимостта от ревизия и на Закона за управление на отпадъците като предложиха размерът на отчисленията за депониране да бъде замразен на сегашното ниво до 2016 г. Друго тяхно опасение е, че по предварителни анализи до 2014 г. ще се наложи увеличение с над 25 % в размера на таксата за битови отпадъци и те призоваха законотворците да променят методиката за определянето й. От неправителствените организации настояха, че таксата трябва да се формира по конкретни критерии.
Мнението на участниците по темата за изпълнението на общинските европроекти бе, че местните власти са най-активният и мотивиран бенефициент на европейско финансиране. Въпреки това има допуснати грешки в текущия програмен период като съществуването на т.н. „бели петна“ – населени места, които са останали лишени от европейско финансиране за благоустройствени и ВиК дейности. Представителите на общините отбелязаха, че така направената демаркация между ОП „Региони в растеж“ от следващия програмен период и Програмата за развитие на селските райони, предполага отново запазване на „белите петна“, т.е. става дума за над 1000 населени места с близо 600 хиляди души население.
В заключение на дебатите от тазгодишния Ден на диалога, кметът Таня Христова призова всички участници да работят и по проекти, които териториално да ни сближават, да спрем негативните тенденции и да превърнем проблемите във възможности.