За шеста поредна година, в Архитектурно–етнографски комплекс „Етър” Габрово, ще се проведе фестивала “Сватбата – единство и многообразие”, който ще започне в събота, на 24 август, от 11.30 ч. и ще продължи и в неделя.
Гостите на Етъра ще могат да видят моменти от сватбената обредност на арменци от гр. Варна, на добруджанци, балканджии, тракийци и др. Наситени с много музика и танци, придружени със съответния обреден реквизит, те ще покажат, че обичаите и традициите могат да събират и обединяват всички общности в България.
Посетителите ще имат уникалната възможност да се облекат в сватбена носия, както и да се запознаят със символиката в украсата на сватбените хлябове и да участват в приготвянето им.
В рамките на събитието ще се прожектират документални филми, представящи сватбените обичаи на различни етнически групи и етнографски райони в България.
Ще бъде открита изложбата “Момини тънки дарове”, която е тематично свързана с фестивала. В традиционната сватба всяка мома, когато влиза в новия си дом трябва да носи със себе си чеиз. В миналото е било задължително момата да се научи да преде, тъче и шие – без тези умения не можела да се задоми. Изкусно изработения чеиз е свидетелство за нейното трудолюбие и сръчност, както и за богатството на целия й род. Изложбата е подготвена от музейни специалисти на АЕК „Етър“ с експонати от фонда на музея.
Гостите на Етъра ще могат да научат народни танци и да се докоснат го тази празнична атмосфера, целяща осигуряването на семейно щастие, многодетност и имотно състояние на младото семейство. Защото историята на един народ се гради не върху взаимодействието между отделните общности, етноси или националности, а във взаимодействието между техните култури.