Две купи и общо девет медала спечелиха габровските клубове от Държавния личен и отборен шампионат по планинско колоездене за 2013 година. Той се проведе на Велопарк Пампорово в дисциплините крос-кънтри и спускане.

В надпреварата по крос-кънтри тимовете на колоездачен клуб “Исполин“ и колоездачен клуб “Георги Одрински - МТБ“ се представиха великолепно и взеха трофеите за второ и трето място в отборното подреждане. Първенец на страната за 2013 г. стана съставът на колоездачен клуб “Варна“.

КК„Исполин“ излъчи един държавен шампион – Косара Ботева, която спечели старта при девойките на възраст от 15 до 18 години. Косара изпревари с повече от минута съотборничката си Петя Стоева, която грабна среброто.

Вицешампиони за 2013 г. станаха Християн Стоянов и Николай Дянков. Християн завърши втори в надпреварата при юношите на възраст 15-16 години. Минута и 15 секунди го разделиха от първото място, което беше спечелено от друг габровски талант – Калоян Митев от КК“Георги Одрински – МТБ“.

Николай Дянков пък се пребори за среброто в състезанието при мъжете на възраст над 30 години, а трети в същата дисциплина се нареди Николай Костадинов от КК“Георги Одрински - МТБ“.

Освен шампионът Калоян Митев и бронзовият медалист Николай Костадинов, КК“Георги Одрински - МТБ“ си тръгна от шампионата с още трима медалисти. Александър Александров и Димитър Дамянов станаха подгласници на Добрин Лиловски от КК“Варна“ в надпреварата при юношите на възраст 17-18 години. Четвърти се класира още един представител на КК“Георги Одрински“ – Петко Милев, а на пето и шесто място завършиха Илия Цонков и Нено Илиев от клуб „Исполин“.

В групата на Жени-елит Христина Козарева не успя да защити шампионската си титла от миналата година и завърши втора, след Анелия Карагьозян от КК“Варна“. Калин Митев пък се представи чудесно в най-тежката надпревара при Мъже – елит и зае четвъртото място, като остана на по-малко от 2 минути от място в призовата тройка.

Габрово имаше свои представители и в дисциплината спускане, в лицето на момчетата от клуб „Undergound Riders“, като двама от тях бяха много близо до медалите. В групата на състезателите на възраст 15-16 години Павел Георгиев зае четвърто място, а Ибрахим Асанов се класира шести. Четвърти се нареди и Георги Георгиев в по-горната възрастова група – до 18 години. В надпреварата при мъжете Ивайло Симов даде 11-то време.