Конкретни промени в наредбата за опазване на обществения ред и сигурността на територията на община Габрово ще бъдат предложени още на следващото заседание на Общинския съвет. Това заяви кметът на града Таня Христова по време на дискусията по проблемите на пътната безопасност, проведена по инициатива на Община Габрово и ОД на МВР. Срещата беше част съвместната инициативата на двете институции под надслов „Автоконтрол”, която е насочена към осигуряване на безопасността на пътя, ограничаване на предпоставките за възникване на тежки ПТП и недопускане на груби нарушения на закона за движение по пътищата.

Модератор на срещата беше главен инспектор Красимир Костов от „Пътна полиция” към Главна дирекция „Национална полиция”. В дискусията участваха представители на автомобилния клуб "Ара моторспорт", на клуб „Риск”, на Съюза на българските автомобилисти, на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България, на Центъра на спешна медицинска помощ,  на Общински съвет – Габрово, на младежки организации, курсисти от авто-школа, любители на авто и мото спорта, млади водачи и др.

По данни на полицията, на територията на община Габрово, от началото на годината са регистрирани 22 тежки пътни инциденти с един загинал и 30 ранени. Анализът на обстоятелствата, при които те са възникнали, сочи, че една трета от катастрофите са причинени от водачи, управляващи с несъобразена или превишена скорост. Посочена бе и най-високата засечена скорост на движение в градски условия - 131 км/ч., отчетена със система за видеоконтрол на бул. Могильов, при максимално разрешена скорост за движение в населено място 50 км/ч.

По време на срещата бяха направени множество предложения, сред които за съвместни инициативи между действащи автомобили състезатели и любители на високите скорости, за организиране на градско първенство, за провеждане на беседи в училищата. Беше направено и предложение за сформиране на работна група, която да подготви програма за обучение по безопасност на движение в детските градини и училищата, както и за допълнително обучение в настоящите учебни центрове за млади шофьори. Любителите на високите скорости и на екстремното шофиране в градска среда бяха посъветвани да се потърсят начин за регламентирано упражняване на своето хоби.

Кметът на града Таня Христова, увери участниците в срещата, че в Габрово ще продължат инвестициите в създаване на градска среда, чиито приоритет е по-добрата транспортна комуникация и че съвместните действия на всички заинтересовани страни по проблемите на пътната безопасност ще продължат.

Представителите на ОД на МВР информираха, че гражданите могат да се възползват от още една възможност за контакт с институцията по проблемите на пътната безопасност. На специално създадена за целта електронна пощенска кутия с адрес avtokontrol@rdvr-gabrovo.org могат да бъдат подавани сигнали, предложения и препоръки за подобряване на организацията на движение и повишаване нивото на безопасност на пътя.

Анализ на обстановката по линия на пътната безопасност в община Габрово / информация на сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР/

Данните от последните години за загиналите и ранени хора при тежки пътно-транспортни произшествия на територията на страната будят сериозна тревога сред обществото и ангажираните с безопасността на движение институции. Безспорна е необходимостта от предприемане на по-ефективни мерки за превенция на пътно-транспортния травматизъм. Те са основен акцент и в Националната стратегия за подобряване безопасността на движението по пътищата на Република България за периода 2011 – 2020 г., одобрена с Решение № 946/22.12.2011 г. на Министерски съвет, в разработената и приета през 2012 г. Стратегия за подобряване безопасността на движението на територията на Габровска област до 2020 г. и плана за действие за периода  2012 – 2013 г.

Анализът на обстановката по безопасност на движение и настъпилите ПТП с убити и ранени на територията на област Габрово през последните пет години сочи, че средно над една трета от всички тежки ПТП са причинени от водачи, управлявали МПС с несъобразена скорост с пътните условия. Тази година започна, за съжаление, с тежко ПТП - на 05.01.2013 г. при движение с несъобразена скорост с пътните условия, водач се блъсна с автомобила си челно в метален стълб на ул. Брянска, в централната част на град Габрово, и загина на място.

През първите шест месеца на територията на областта са настъпили общо 35 тежки ПТП. При 16 от тях /46%/ основната причина е управление на МПС с несъобразена или превишена скорост, която е довела до смъртта на 4 души /2 водачи, 1 пътник в МПС и 1 пешеходец/, и 22 ранени от общо 42 /52% от всички получили травми при произшествия/. На територията на община Габрово през периода януари – юни са регистрирани 22 тежки ПТП, с  1 загинал водач и 30 ранени, което представлява 71 % от всички ранени в област Габрово. 

Имайки предвид тази сложна обстановка, сектор “Пътна полиция” при ОД на МВР – Габрово изведе като основен приоритет в работата превенцията и контрола над превишената скорост. Към 30 юни са констатирани и санкционирани 5195 нарушения на разрешената максимална скорост, като 4080 от тях са установени с мобилни автоматични технически средства за контрол. За сравнение през същия период на 2012 г. констатираните нарушения за скорост са били 2725 или 2470 установени нарушения в повече през тази година.  Засиленият контрол над скоростта доведе до намаляване на тежките произшествия по главните пътища от републиканската пътна мрежа в областта, като през първите шест месеца на тази година по пътища І-ви и ІІ-ри клас са настъпили само шест тежки ПТП. За сравнение, през 2012 г. те са били 9, а през 2011 г. – 11.

Не така стои обаче въпросът с произшествията в населените места и особено в град Габрово. По уличната мрежа на града несъобразената и превишена скорост остава най-рисковият фактор и основна причина за настъпване на тежки пътнотранспортни произшествия с убити и тежко ранени.

Анализът на нарушенията на максимално разрешената скорост показва, че най-масово водачите на МПС превишават максимално разрешената скорост от 15 до 20 км/ч. По-малко са нарушилите с по-висока скорост, но има и такива водачи, които управляват своите автомобили, превишавайки над 50 км/ч в населено място, въпреки предвидените за това сериозни санкции в ЗДвП.

Най-висока скорост, засечена със система за видеоконтрол  в град Габрово, е на бул. “Могильов” - 131 км/ч. Наложената административна санкция на водача е глоба от 650 лв. и три месеца лишаване от право да управлява МПС.

Извън населено място най-високата регистрирана скорост с мобилна система е на главен път І – 4 /София – Варна/, на територията на община Севлиево -  197 км/ч, на водача е наложена глоба от 850 лв. 

През последните години се увеличиха случаите на груби нарушения на ЗДвП, извършени от млади водачи на леки автомобили, изразяващи се в умишлено, странично приплъзване на автомобилите, т.нар. “дрифт”;  “въртене на гуми” и оставяне следи по пътното платно от двигателните колела при потегляне на автомобила, форсиране на двигателя и др. Главният проблем е, че с тези прояви се нарушава не само безопасността на движението и сигурността на останалите участници в движението, а така също и общественият ред и спокойствието на гражданите, най-вече в нощни часове през летния сезон. Местата, където обичайно се наблюдават тези прояви в Габрово с по-голяма площ на платното за движение или уличните отсечки са прави и това ги прави любими на водачите, склонни към агресивен стил на управление, висока скорост и демонстрации на “майсторско управление”. В периода от месец март до месец юни 2013 г. са проведени шестдесет специализирани полицейски операции за явен и негласен контрол, спрямо тази специфична група водачи. Изготвени са 16 предупредителни протокола и полицейски разпореждания; а за констатирани груби нарушения на ЗДвП са съставени 17 акта и са наложени 21 глоби по фиш, като 14 от тях са за превишена скорост с над 40 км/ч.

                                                                         

Мислете екологично на УзанаПолянаФест 2013
9 юли 2013
74 отбора ще участват в квалификациите на "Каменица ФЕНкупа`2013" в Габрово
9 юли 2013