Предприемчиви ученици от IVб клас на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ провокираха управата на общинската администрация да им даде възможност да разберат как работи, кой за какво отговаря и кои са значимите проекти за града в момента. Днес по покана на кмета Таня Христова вратите на Общината бяха отворени специално за тях. Инициативата бе в отговор на питането им „Бихте ли се доверили на децата и как ще ги включите в местното управление?“. Те се обучават в Клуб по предприемачество, създаден по проекта на МОН „Училище за себеутвърждаване и подготовка към европейски хоризонти“ (УСПЕХ).

Всички участници бяха разделени в седем специализирани екипа, подпомагани от служителите на съответните отдели в администрацията. В рамките на два часа екипите разгледаха конкретни казуси и предложиха решения за тях. Задачите бяха предвидливо подбрани да отразяват реални проблеми или ситуации, които са част от ежедневната работа на отделите.

„Екипът на кмета“ и „Екипът на заместник-кмета по финанси и собственост“ имаха възможност да проведат среща с „инвеститор“, който се интересува от построяването на нов хотел в Габрово. Подкрепяни от своите общински „настойници“, учениците сами преговаряха и дадоха становище по предложението на инвеститора. Двата екипа обсъдиха как трябва да реагира кметът в случай на природно бедствие, как да накараме хората навреме да плащат своите данъци и как да се увеличат парите в хазната на Общината. Една от най-важните им задачи бе да се намери решение на проблема с проявите на вандализъм в града.

„Екипът на заместник-кмета по социално-икономическо развитие“ трябваше да помисли за децата, които не искат или не могат да ходят на училище. Четвъртокласниците разгледаха предложения за детски спортни и културни прояви в града, габровския карнавал и честването на 24 май. Всички проекти бяха съпътствани с „план за финансовите разходи“ – част от решаването на работните им казуси. Освен културно-образователните задачи, децата работиха и по социални теми за възрастните хора, имащи нужда от ежедневна грижа и внимание.

Може би една от най-приятните задачи за решаване бе „Как да накараме гражданите, идващи в Общината, да се усмихнат още с влизането“. По нея работи „Екипът на секретаря“. Освен това „общинарите за един ден“ извършиха проверка и се запознаха с дейността и основните документи в служба „Гражданска регистрация и административно обслужване” (ГРАО).

По най-горещите и отговорни проекти – за водния цикъл на Габрово и за управление на отпадъците, работиха ученическите екипи към съответните звена за изпълнение на проектите. Те бързо реагираха в ситуация, оставила почти целия град без вода, заради ремонтните дейности. Малките инженери извършиха внезапна проверка за контрол по безопасност на труда в част от обектите по пътя на водата. В малкото им останало свободно време те обърнаха внимание и предложиха инициативи за възпитание в разделно събиране на отпадъците, както и наказания за хората, изхвърлящи отпадъците си безразборно.

За „екипа на главния архитект“ останаха не леките задачи да направи града по-красив и да преобрази междублоковите пространства, скучните фасади и жилищните блокове. Един от най-важните му казуси бе изготвянето на предложение за преустройство на централния кооперативен пазар на града.

„Работният ден“ на учениците приключи с оперативна среща, на която всички представиха вижданията си по поставените въпроси. Споделиха мнения за натрупания опит и познания, както и впечатления от устройството и дейността на местната администрация. „Малкият кмет“ прочете издадена и подписана от самата нея заповед, засягаща единствено всички членове на екипите. Те си пожелаха за награда по случай завършването на четвърти клас посещение на „Дисниленд“ в Париж. За сега предстои само уточняване на годината, когато това ще бъде напълно възможно.

За краткия си престой децата бързо доловиха част от проблематичните ситуации и нуждата от навременни управленски решения по тях. Едно от най-добрите им предложения бе за разделното събиране на отпадъците, с ефект върху приходите в общинската хазна. Гражданите, които не се придържат към еко модела и европейските изисквания за разделното събиране ще плащат по-високи данъци за немарливостта си. А тези, които разрушават благоустроени обекти и възстановена градска среда ще плащат глоби в размер от 1000 до 5000 лева, грози ги 24-ри часово задържане, освен задължителното възстановяване на щетите за тяхна сметка. За любителите на уличното рисуване, „малките общинари“ решиха да осигурят стени за графити, за да запазят града чист и красив.

Понякога трябва да чуеш гласа на по-малките, за да станеш по-голям, по-добър и по-мъдър.

Община Габрово с три награди в областта на опазване на околната среда
5 юни 2013
София Филм Фест в Габрово
6 юни 2013