Семинар на тема „Популяризиране на добри практики в управлението на проекти по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“ се състоя днес в зала „Възраждане”. Организатор на събитието бе Управляващият орган на програмата, а домакин – Община Габрово.
Участие в дискусиите взеха представители на Общините Бургас, Враца и Габрово, като бенефициенти на проекти, финансирани по ОП „Околна среда 2007-2013“, заместник-министърът на околната среда и водите Малина Крумова, кметът на община Габрово Таня Христова и представители на медиите. Целта на събитието бе да представи едно от зъдължителните условия на програмата – мерките за информация и публичност при изпълнението на инфраструктурни проекти.
Ръководителят на звеното за изпълнение на проекта за воден цикъл на гр. Габрово Марта Петрова, запозна аудиторията със ситуацията на водоснабдителната и канализационната система на града, с целите и задачите на проекта, както и с елементите на интегрираната инвестиционна програма по отношение на реконструкцията на пречиствателните станции за питейни и отпадъчни води. Тя акцентира на най-често срещаните предизвикателства и предстоящото по проекта. В допълнение към презентацията бе представена и добрата практика на Община Габрово в полза на публичността на проекта – интернет порталът и приложението на географските информационни системи за визуализация на строително-ремонтните дейности, извършвани на обектите по пътя на водата.
Владимир Николов говори за опита на Община Враца при отразяване на дейностите по водния проект в града. Той представи интернет страницата на проекта, както и всички действия, които Общината предприема за подобряване на неговата публичност.
Представителят на Община Бургас инж. Веселина Цакова, запозна участниците в семинара с принципите и действията, които се осъществяват по отношение на информацията и визуализацията при изпълнението на шестте проекта на Община Бургас по ОП „Околна среда“.
В директна връзка по интернет, министърът за развитие на електронното правителство Роман Василев коментира усилията на местната власт за публичност, достъп до информация и използване на нови технологии. В своето включване той очерта какво предстои да се направи, за да бъде постигната информираността по дадена дейност или проект и чрез интерактивното участие на всеки гражданин.
Заместник-министър Крумова обобщи мнението на всички участници като изтъкна, че дейностите по прозрачност и информираност изискват усилия и постоянна комуникация с всички партньори в осъществяването на проектите. Добрите практики в публичността са тези, които търсят различни форми на информационни канали, съобразени с хората, до които се цели тази информация да достигне.