Изключителен успех постигнаха лекоатлетките от Националната Априловска гимназия, водени от своята преподавателката Бонка Пенева. Габровските момичета извоюваха златните медали от Ученически игри`2013 при девойките 8-10 клас с великолепно представяне на финалите проведени в Сливен, а с това и допълнителна премия обявена от фирмата спонсор на финалния турнир - „Спиди“.

Сред официалните гости при откриването на финалния турнир бяха заместник-министърът на спорта Иван Ценов, областният управител на Сливен Марин Кавръков, заместник-кметът Иван Славов и началникът на местния РИО Бисерка Василева. Представителят на „Спиди“ даде допълнителен стимул на участниците с обещанието, че фирмата ще финансира ремонт на физкултурните салони на училищата, които спечелят първите места при юношите и девойките.

„Ние се преборихме за първото място при нежния пол и силно се надявам с това действително да сме осигурили толкова необходимия точно в този момент основен ремонт на спортния салон в гимназията“, сподели Бонка Пенева.

Осемте най-добри училищни отбора в България си оспорваха призовите места на стадион „Хаджи Димитър“. Представителките на НАГ спечели златните отличия, като събраха 72 точки, с 2 повече от състава на Разград, който се окичи със сребро. Бронзовите медали станаха притежание на домакините от Сливен.

Три от шампионките извоюваха по две индивидуални отличия от отделните дисциплини. Таня Желева завърши втора в спринта на 100 метра, с време 12.70 секунди. Гала Чалъкова спечели бронз от надпреварата на 400 метра, като пробяга една обиколка за 60.10 секунди. Трето място зае и Изабел Христова от дисциплината тласкане на гюле, като изпрати уреда на 10 метра и 3 сантиметра. Трите момичета бяха част и от щафетата на НАГ на 4 х 100 метра, която се класира на второ място, след отбора на Ямбол. Четвъртата състезателка в състава беше Росина Енева. С ценни точки за отборното класиране своя принос дадоха също Йоана Ненкова, Камелия Атанасова, Елена Михова и Светослава Иванова.

За съжаление само една точка не достигна на юношеския отбор на НАГ също да намери място сред призьорите. Габровските момчета събраха 76 точки и наредиха отбора на гимназията на четвърто място в страната. Първите три бяха спечелени от тимовете на Казанлък, Варна и Сливен. В индивидуалните стартове трима състезатели на НАГ извоюваха медали. Братята Момчил и Христо Асенови бяха безапелационни в сектора за тласкане на гюле и окупираха първите две места, съответно с резултати от 14.00 и 13.26 метра. 20 сантиметра пък не достигнаха на Мартин Тачев за първото място в скока на дължина. С резултат от 5 метра и 65 сантиметра представителят на НАГ зае третото място. Близо до бронзовото отличие беше и Християн Стоянов, който завърши четвърти в надпреварата на 800 метра. Точки за отборното класиране спечелиха още Владимир Тодоров, Виктор Койчев и Иван Дянков.

„Отборите ни са млади. По-голямата част от състезателите са 8-ми клас, а половината за пръв път участваха във финали. Това ни изпълва с оптимизъм и през следващата година ще се борим за две първи места, които биха ни осигурили участие на световните ученически игри. И момичетата, и момчетата бяха много организирани, мотивирани и се представиха на ниво, за което ги поздравявам“, коментира Бонка Пенева, която води двата отбора в Сливен заедно с колегите си Веселин Горанов и Наталия Грозданова.

Това е пореден успех за лекоатлетическия отбор на гимназията под ръководството на Бонка Пенева. В последните няколко години представителите на НАГ неизменно са сред финалистите в ученическите игри по лека атлетика, като спечелиха три шампионски и две вицешампионски титли при двата пола, а през 2011-та юношеския състав на гимназията зае 9-то място в световните ученически игри проведени в Полша.

За този година пък това е втори трофей за габровския ученически спорт, след триумфа на ПМГ“Академик Иван Гюзелев“ в игрите по хандбал при девойките XI-XII клас.

Три титли и 11 медала за каратеките на СК"Надежда"