„Панорама на средните училища“ не е само форум, на който училища от габровска област представят себе си в най-добра светлина, тя е и място, на което си дават среща образованието и бизнесът. Ето защо, малко след официалното начало на второто издание на Панорамата, помолихме представителите на двете сфери да споделят мнението си какво очакват от тази инициатива и как оценяват конкретните цели, които си поставя тя.
Георги Маринов – началник на Регионалния инспекторат по образованието в Габрово каза:
Целта на форума е да обедини усилията първо на училищните общности по отношение на начините на представяне на едно училище, визията и бъдещето на специалности, професии и профили. Защото „Панорама на средните училища“ е предназначена именно за всички средни училища. Тук са представени не само професионални гимназии, но и профилирани и общообразователни училища. Този форум генерира процес, който засяга много широка общност. Това са ученици, родители и учители. Това е мястото всяко едно училище да покаже своята визия.
Иска ми се да дойдат повече деца. Трябва да стане ясно, че тук могат да дойдат не само ученици от седми клас, т.е. такива, на които им предстои да направят избор къде да продължат средното си образование, но и такива от по-малките класове заедно с родителите си.
Образователния процес е приоритет, той е важен и трябва да сме информирани, за да направим най-добрия избор. Тенденция днес е необходимостта не само на родителите, но и на обществото като цяло да знае, че едно дете се чувства добре и е спокойно, уверено и обгрижено в училището, в което учи. От друга страна, едно училище търси подкрепата на родителската общност. Смисълът на тези два дни е да се покаже добрата практика.
Конкретните резултати, които очаквам са да могат училищните екипи да общуват помежду си. Да могат преподаватели от едно училище да се срещат с преподаватели от друго училище, ученици от различни училища да общуват едни с други на полето на образованието.
Изключително съм доволен, че намерихме подкрепа от Община Габрово. Тя ни помогна за организацията на събитието, което тази година се радва на голям интерес. Ръководството на Общините и в частност на Община Габрово, трябва да прегърнат такива добри практики, защото това е добрият пример, който образователната система може да предложи.
За очакванията и намеренията на бизнеса, разговаряхме с Галина Михнева - изпълнителен директор на представителството на Българска Търговско-промишлена палата в Габрово.
Представителството на Българската Търговско-промишлена палата в Габрово е пионер в подобна инициатива, но аз отчитам, че участието ни на такъв форум е страшно важно.
За разлика от миналата година, когато щандовете на училищата бяха отново старателно подредени, но тогава липсваха потребителите на образователната услуга. Това го отчетоха всички организатори, включително и ние. Тази година сме се постарали тези, които ще ползват на практика информацията, предложена тук, да присъстват. В крайна сметка „Панорама на средните училища“ се прави за децата и техните родители, които ги насочват към една или друга професия. Целта на форума е да се види как се случват нещата в едно училище. Ние обикновено избираме по лъскавото название на професията, казвам ние, защото и аз съм имала същата дилема като родител. Някак на заден план остава въпросът: „Какво ще работи след като завърши? Къде ще се реализира?“ В тази връзка ние се опитваме до голяма степен да кажем: „Изберете това, което ще Ви даде голям шанс да се реализирате нататък.“ Ще бъдете щастливи много повее, ако сте избрали реалистична професия, а не професия с лъскаво заглавие, която не знаете къде ще Ви отведе.
На въпроса: Гледа ли габровският бизнес на учениците получили образованието си в нашата област като на потенциални работници, г-жа Михнева отговори така:
Аз съм много критична, когато става дума за образование и мога да кажа, че нивото на образователния процес в средните училища в Габрово и градовете в нашата област е на добро ниво. Резултатите от външните оценявания и матурите го показват, показва го и това колко и в какви университети влизат учениците от габровска област. Има какво да се желае от гледна точка на професионалното обучение, но и това лека - полека започва да се променя. Забелязва се тенденция, в която фирмите се отварят към идеята да се даде шанс на учениците. Така например, през пролетната ваканция ученици от техническата гимназия бяха във фирма „Мехатроника“, фирма „АМК“ непрекъснато работи с ученици. Фирмата дори и сега, ще кажа нещо не съобщавано все още публично, строи специална лаборатория за специалност мехатроника в техническатата гимназия. Фирмите се осъзнаха, че най-ценният ресурс е човешкият.