„Шести участък“ и „Енев–Пилана“ са новите шампиони в традиционния турнир по минифутбол за купата на Община Габрово. Двата състава спечелиха финалите при мъжете и юношите в XXI-то издание на надпреварата, които се изиграха пред около 700 зрители в зала „Орловец“.

В спора за първото място при състезателите до 18 години, отборът на „Енев-Пилана“ имаше за съперник състава на „Стикс“. Двата отбора заеха първо и второ място в предварителната група, като двубоят по между им завърши при равенство 3:3. И във финала, ръководен от реферите Петър Казаков и Пламен Обрешков,  момчетата от „Енев-Пилана“ и „Стикс“ не успяха да излъчат победител в редовното време. По-добрите голови положения бяха сътворени от отбора на „Стикс“, включително и две в последните секунди на мача, но попадение така и не беше отбелязано и се стигна до изпълнението на дузпи. И двата състава започнаха с грешки. Георги Боболов пропусна за „Енев-Пилана“, а Йордан Йорданов за „Стикс“. След това започна една поредица от успешно реализирани 7 метрови удара. Стефан Иванов, Мартин Ганчев, Павел Василев и Радослав Енев бяха точни за „Енев-Пилана“, а за „Стикс“ се разписаха Пепи Казаков, Ивелин Лазаров, Цветан Петков и Александър Маринов. Изпълненията продължиха до грешка на един от двата състава. При първите две дузпи Георги Франсъзов и Младен Николев не оставиха шансове на противниковите вратари. Последва попадение на Кристоф Петров за „Енев-Пилана“, а при ответната дузпа Ивайло Иванов изпрати топката в гредата и всичко приключи. С малко повече късмет Радо Енев и съотборниците му измъкнаха шампионските трофей за 2013-та година, с общ резултат 6:5.

На трето място в юношеската надпревара завърши съставът на „Селесао“, който надигра в малкия финал „Пустинните лисици“ с 4:2. Голмайсторският приз на турнира стана притежание на Стефан Иванов от отбора на новите шампиони. Той реализира 11 гола в шестте мача, които изигра отборът на „Енев-Пилана“.

В мъжкия финал за шампионския трофей спориха „ВАС-Етъра“ и „Шести участък“. Двата състава направиха хубав мач, напълно покриващ представите за финален сблъсък, в който имаше и нужната доза драматизъм. В реда на нещата, ръководството на двубоя беше поверено на най-авторитетните габровски рефери – Георги Йорданов и Николай Петров. Още в 3-та минута момчетата от „Шести участък“ получиха възможност да изпълнят непряк свободен удар в наказателното поле на „ВАС-Етъра“, но капитанът Пепи Лятуу не взе най-правилното решение. След това двата отбора се „захапаха“ в здрава битка, но без сериозни заплахи за двамата вратари. Сякаш от нищото, „Шести участък“ поведе в 8-та минута с попадение на Александър Маринов, който изненада стража на „ВАС-Етъра“ с не много силен, но добре насочен удар, от около 25 метра. Веднага след това „шестиците“ пропуснаха отлична възможност да удвоят преднината си и както често се случва във футбола, бяха наказани. В 10-та минута Милен Панчев се възползва от добро подаване на Красен Кръстев и възстанови равенството - 1:1. При този резултат приключи първата част. През второто полувреме двамата вратари имаха доста повече работа. Веднъж и гредата беше добър помощник на Емил Славеев от „Шести участък“, след изстрел на Красен Кръстев. Нещата отиваха към дузпи и в този финал, но две минути преди края Пепи Латуу и съотборниците му нанесоха решителния си удар. Калин Иванов направи страхотен самостоятелен пробив от дясно и намери в наказателното поле Веско Панчев. Първият шут на Панчев беше блокиран, но при втория му опит топката се заби под гредата и резултатът стана 2:1. В оставащото време момчетата от “Шести участък“ съхраниха умело аванса си и след последния съдийски сигнал на Георги Йорданов ликуваха.

Това е първа купа за отбора, носещ името на едноименния габровски квартал, от този турнир. Всъщност Пепи Латуу и съотборниците му така и не я получиха, тъй като трофеят куриозно беше счупен. Пет минути преди края на финалния двубой, играч на „ВАС-Етъра“(може би предусещайки какво предстои да се случи J) изчисти топката точно към съдийската маса и тя изпотроши купите за първо и трето място при мъжете, както и голмайсторския приз. Последният трябваше да отиде в ръцете на Емил Георгиев от отбора на „Тико Такси“, който за втора поредна година стана топ реализатор на турнира. Този път Емо приключи надпреварата с 21 попадения, отбелязани в пет мача.

Третото място при мъжете беше спечелено от състава на „Стеф-Еверест“, който надигра с 11:5 в малкия финал дряновския „Металолеене“. Мирослав Косев реализира хеттрик в срещата, а по два пъти се разписаха Ивайло Илиев, Детелин Станчев и Иван Стефанов. Един гол от дузпа добави и селекционерът на тима - Павил Колев. За „Металолеене“ по два гола вкараха Тихомир Трифонов и Георги Колев, и един Мартин Трифонов.

Наградите от турнира бяха връчени от членовете на постоянната комисия за младежта и спорта към Общински съвет – Габрово – Анчо Анчев и Добромир Проданов. Шампионът „Шести участък“ и третият в класирането - „Стеф-Еверест“, както и голмайсторът Емил Георгиев, получиха само спечелените премии от наградния фонд на турнира, а счупените трофеи ще бъдат поръчани наново и ще им бъдат връчени на по-късен етап.