65 години от основаването си чества днес габровското основно училище „Цанко Дюстабанов”. „Казват, че името на човека сякаш предопределя енергийно вкуса на живота, който той изживява, посоката , в която го ориентира.Така е и с живота на училището, носещо името на своя патрон.” – се казва в словото на директора Радостина Комарницка по случай празника.

Своите поздравления поднесоха заместник-кметът на Община Габрово г-жа Нела Рачевиц, началникът на Регионален инспекторат по образование г-н Георги Маринов, директорът на дирекция „Образование и социални дейности” г-жа Даниела Василева, просветни дейци, бивши възпитаници и приятели.

„Свободата е свята. Няма по-голяма жертва на земята от тази- да умреш за нея. Нейният път е стръмен и кървав, но велик и славен!” Цанко Дюстабанов

Летописната книга разказва:

1940-лятото-Започва строителството на сградата на Основно училище „Ц.Дюстабанов”

1941-1945- Зданието е само покрито и служи за сеновал на военната фабрика.

1945-1947- Училището е завършено, но поради липса на материали не са направени сервизните помещения, тоалетните и парното отопление.

1947,ноември- 1948,октомври- Пръв директор на училището е Петър Бумов

1947, 8 ноември- Назначените учители провеждат първия си съвет.

1947, 11 ноември- Започва първата учебна година.Учениците се отделят от тогавашните начални училища”Пенчо Ралчев” и Падалското и от първа прогимназия „Радион Умников”.Паралелките в началните четири класа са по една, а в прогимназията – по две. Открита е и детска градина, която се настанява в апартамент за живеене, поради липса на специално помещение за нея.

1948, 18 април- Освещава се училищното знаме.

1960-1961- Учениците завършили VІІ клас, продължават VІІІ клас в Априловската гимназия, за да имат завършено основно образование.

1961- януари-Започва строителство на пристройка към лицевата страна на сградата.

1962, 15 януари- Пусната е в действие училищната радиоуредба, закупена със средства от родителския комитет.

1962-1963- Предадено е новото крило с 10 класни стаи и 5 кабинета.Пуснато е парното отопление.Броят на учениците достига 1101,разпределени в 12 начални паралелки, 19 прогимназиални, 2 занимални и полудневна детска градина.

1963-1964- Учителят по пеене Димитър Мандалиев подготвя с учителския колектив оперетата „Счупената чаша”, която е представена на габровска сцена.

1964-1965-Създават се кабинети по физика,химия,биология,музика,математика и електромонтаж и кабинет за начална степен.

1969-есента-Създаден е естрадно-сатиричен състав,,Стършелите”, ръководител Николай Колев, който  през годините печели много награди.

1971-1972-Направена е оградата на училищния двор.По случай 24 май за високи успехи в учебно възпитателната работа Държавният съвет награждава учителите Елена Червенакова с орден,,Кирил и Методий”І степен, Пенка Цанкова с ,,Кирил и Методий”ІІ ст.

1972-1973-Учиището е обявено за базово по научно-техническо творчество.Отборите по клуба ТНТМ печелят І място в състезанието ,,Пътешествие в Техноград”и І място по радиозасичане.

1973-1974-Открит е логопедичен кабинет,който обслужва няколко училища.Обогатена е материалната база,с помещения на ул.,,Ал.Стамболийска”№ 22 предадени безвъзмездно от Общината за нуждите на ученическите занимални.На заключителния етап на IV републикански фестивал естрадно-сатиричният състав става носител на златен медал.Програмата на състава е заснета от Българската телевизия.

1974-1975-Разширява се и укрепва училищният клуб по ТНТМ.Спечелени са много първи места на градските и окръжни състезания и І и ІІ място на републиканските състезания.

                 В спорта също има достойни постижения.На републиканските състезания две ученички печелят златни медали.По спортна стрелба нашият отбор е окръжен комплексен победител,а двама наши състезатели са включени в националния отбор.

                В художествената самодейност бележат  израстване училищният хор  и естрадно-сатиричният състав.Последният става любимец на малки и големи в града и получава висока оценка на Националния фестивал на хумора и сатирата.

1976-1977-Тържествено е отбелязан 30-годишниян юбилеи на училището.Двеста и петдесет наши ученици са прехвърлени към новооткритото ХІ основно училище.

1977-1978-Нашата ученичка Снежана Костова става носителка на Световната купа и майстор на спорта по акробатика.Учениците Петко Ботев и Иван Йорданов от клуба по ТНТМ са наградени със златни значки на изложба в Пловдив.

1978-1879-Естрадно-сатиричният състав става носител на сребърен медал.

1879-1980- В републиканските състезания по радиозасичане учениците  Владимир Пенев и Пенка Христова печелят златни медали.През лятото на международни състезания в Полша ,също се класират на първо място. На училището е подарена радиостанция.

1985- 1986- Направен е по-добър , нов обзаведен кабинет по ТНТМ.В републиканска изложба на Българската федерация на радиолюбителите нашият експонат е класиран на първо място.Много ученици защитават спортната чест на училището на републикански и общински първенства и се завръщат с 8 златни, 4 сребърни и 8 бронзови медали.

1986-1987- Тържествено е отбелязана 40- годишнината на училището с изложба „Ученическо творчество” в Дома на културата и тържествен концерт.

1987, 13 май- Открит е барелеф на Цанко Дюстабанов във фоайето на училището.Училищният хор, с ръководител Румяна  Малева ,завоюва званието „Първенец” и златна значка.Същите награди печели и естрадно- сатиричният състав с ръководител Николай Колев.

1993-1994- Разкрита е паралелка І клас с разширено изучаван на музика.Тържествено честваме 150- годишнината от рождението на Цанко Дюстабанов чрез много разнообразни прояви.На 13 май 1994 г. се провежда градско състезание на тема: „Безсмъртният подвиг на априлци”- нашият отбор заема І място.Учители и ученици се срещат с живи родственици на патрона ни.Издаваме книга по случай празника.

Отборът по екология печели І място в републиканска надпревара с проект за отпадъчни продукти.

В „Почетната книга за дарования и постижения” на Габрово са вписани нашите ученици Йоана Цанева, Мария Матева, Христина Савова, Ивайло Станев , Радослав Маринов и Боян Даскалов.

В „Почетната книга”е вписано и ІІІ основно училище- за постигнати значителни резултати в учебно- възпитателната работа.Ученичките Ирина Дакева  и Грета Атанасова получават „Почетни грамоти” от Министерството на образованието и културата на Чехия- за успешно участие в конкурс за рисунки в гр. Лидице.

Училищният хор, изграден от ученици от паралелките с разширено изучаване на музика, с художествени ръководители Бистра Мамулева и Елена Назърова през годините ежегодно участва в редица общински изяви- тържества, благотворителни концерти.Възпитаници на тези паралелки са приети в музикалните училища в град Стара Загора и град Плевен.

1995-1996- На общински рецитал на тема „Обичам те мое мило Отечество”ученичката Мариета Татева се класира на ІІ място за лично творчество, а Грета Атанасова е отличена в конкурс за детска рисунка „Опазете природата”

 2000-2003- ученици от училището получават награди от различни конкурси за рисунка:”Малък Битолски Монмартър 2000”/Македония/,Национален конкурс „Децата на Европа”/2002г./,Международен конкурс „Европа в училще”/2003г./;

В областния кръг на олимпиадата по български език и литература отлично и много добре се представят Десислава Давидова, Ивета Радичкова, Милена Казакова и Надежда Цветанова, с учител Марияна Александрова.

2005-2006- Деница Миланова- първо място в „Математическо кенгуру”, второ място в областния кръг на олимпиадата по математика;

Отборът по тенис на маса с ръководител Георги Ангелов става областен първенец и участва в зоналните състезания в гр.Свищов; Владимира Костова- пето място с диплом на Държавно първенство по спортна акробатика,второ място със сребърен медал на Международен турнир по батут, второ място с грамота и сребърен медал на Държавно първенство по батут в гр. София.

2006-2007-спечелен обществен проект”Да бъдем заедно” към Общинското училищно настоятелство и Обществения дарителски фонд; сформирано е театрално студио с ръководител Ирина Стоянова;

Мартин Бабатов  - второ място в математическото състезание „Цвятко Салабашев” и „Черноризец Храбър”; Анелия Илиева , Александрина Бончева – много добро представяне в математическите състезания „Иван Салабашев” и „Черноризец Храбър”, с учители Анелия Бабатова, Татяна Иванова, Стефка Петрова.

Станислав Божков- пето място с диплома в Национално състезание по карате; Тони Илиева – второ място,сребърен медал на Международно състезание по спортна акробатика в Германия

2007-2008- Училището работи по проект за извънкласни дейности „Бащино огнище”, клуб „Родолюбие”;

На олимпиада по БЕЛ- областен кръг с ръководител Мариана Александрова се класират двама ученици;

Областен кръг по история и цивилизация- с ръководител Красимир Григоров се класира един ученик;

Общинско първенство по баскетбол-І място момичета, ІІ място момчета; І място момичета –футбол в зала, ръководители: Ренета Кънева, Георги Ангелов

2008-2009- За областен кръг на олимпиада по математика се класира Анелия Илиева;олимпиада по история и цивилизация -областен кръг- 5 ученици;

Отборите по бадминтон, баскетбол, тенис на маса, шахмат стигат до областно представяне, ръководител Г.Ангелов

Боряна Съръгерова- І място за рисунка в конкурса „Мисия – спасител”; Михаела Христова стига до общински кръг с рисунка.

2009-2010- Разработка на два проекта: по модул „Ритуализация на училищния живот”-„Изработване на училищна униформа” от национална програма „Училището- територия на учениците”; по модул „Подкрепа на целодневното обучение на учениците от начален етап”;

Г- жа Лиляна Метева участва с учителска разработка в ХVІІІ Национален ученически конкурс „България- европейска самоличност и специфична духовност”, организиран от Национален клуб „Родолюбие”.

2010-2011- Училището работи по различни проекти: „Мога”; проект по национална програма „С грижа за всеки ученик”,  модул „Осигуряване на допълнително обучение на ученици за повишаване на нивото и постиженията им по математика- V-VІІ клас”, ръководители Валентина Данаджиева и Радослава Цанева;

Въведе се целодневно обучение в І клас.

2011-2012- Училището работи по проект „Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес”; проект „Квалификация на педагогическите специалисти”, към Европейския социален фонд; проект BGO51PO001-4.1.04-0104 „Повече ЗаЕдно”- подпомагане обучението на деца със СОБ- Община Габрово.

В памет на загиналите през Балканските войни
9 ноември 2012
ОТКРИВАМЕ НОВИЯ КАРНАВАЛЕН СЕЗОН
9 ноември 2012