На 24 септември, от 11 часа в Ритуалната зала на Община Габрово ще се проведе традиционният Ден на диалога между законодателната и местна власт, организиран от Национално сдружение на общините в Република България. Темата на дискусиите тази година ще бъде “ПОДОБРЯВАНЕ НА СРЕДАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНИТЕ ПРЕЗ 2013 г.” На Деня на диалога тази година ще се срещнат кметовете и общинските съветници от новия мандат на местната власт с депутатите от 41-то Народно събрание, чиито мандат изтича през следващата година.

Дискусиите тази година ще имат два специфични акцента:

Финансово-икономическата криза, която изправи общините пред сериозни предизвикателства и чието решаване изисква подкрепа включително и чрез законови промени.

Голямата реформа във водния сектор, която ще засегне в много голяма степен местната власт и гражданите. Общините ще имат възможност да представят пред народните представители своите притеснения и идеи за подобряване на тази важна публична услуга.

Денят на диалога ще протече на всички места при следния дневен ред:

  1. Промени в законодателството за местните финанси;
  2. Очаквания на общините по макрорамката на бюджета за 2013 г.;
  3. Предстоящи промени във водния сектор;
  4. Въпроси от регионално значение.

Денят на диалога се провежда от 1998 г. насам. На тези срещи едновременно в цялата страна (по избирателни райони) се събират за дискусия народни представители, председатели на общински съвети, кметове на общини, областни управители, експерти, неправителствени организации и медии. Форумите, провеждани по еднакъв дневен ред, подготвен с аргументирани материали от НСОРБ, са посветени на въпроси от изключителна важност за местното самоуправление, както и на очакваните от общините, законодателни промени за следващата година.

Темите на Деня на диалога отразяват приоритетите и развитието на местното самоуправление през годините:

1999 г. – Подобряване на взаимодействието между републиканския и общинските бюджети;

2000 г. – Местните данъци – подход при определяне на взаимодействието между републиканския и общинските бюджети;

2001 г. – Разширяване на ресурсните възможности на общините;

2003 г. – Старт на финансовата децентрализация;

2005 г. – Финансовата децентрализация – как да стане реалност;

2006 г. – Новият мандат на местната власт – с нова законова рамка за развитие на местното самоуправление.

2007 г. – местни избори (без Ден на диалога).

2008 г. – съчетано провеждане на Ден на диалога с Годишната среща на местните власти на тема “Общините – успешни бенефициенти по европейските фондове.”

2009 г. – “Развитие на европейски тип местни финанси”

Основният и най-важен резултат от ежегодното провеждане на Деня на диалога е постигнатата традиция на открита и честна дискусия, което позволява по-добро разбиране на позициите на двете страни. Депутатите получават ясна представа за общинските проблеми и очаквания, пречупени през спецификата на конкретния избирателен район, а общините – за националните приоритети и предстоящите задачи на Парламента. Резултатите от дискусиите се обобщават и приемат от Управителния съвет на НСОРБ и са в основата на програмата на Сдружението за следващата година.

Ден на диалога - стратегически документи

ЗА ПО-ДОБРА БЪЛГАРИЯ !
20 Септември 2012
Национална кампания по кръводаряване
21 Септември 2012