Изложбата „Шипченската епопея – 135 години памет” е сред поредните изяви, които Историческият музей предлага на габровската общественост в партньорство с Държавен архив – Габрово. Част от инициативите за националните чествания на Шипченската епопея, тя е съпътстваща „Родовата среща на наследници на опълченци от Габровска област”, която ще се проведе на 24 август от 12 часа в Регионален исторически музей – Габрово. Поканени са представители на наследници от фамилиите на опълченците Пенчо Сватов, Димитър Шиваров, Цанко Хаджистойчев, Цвятко Драголов, Ненчо Кротев, Иван Габровски, Никола Панов, Дянко Лазаров, Рачо Гатев, Петър Ломбански, Васил Новоселов, Стефан Мускуров, Недко Стойков, Георги Бочаров, Никола Дабев Николов, Петър Саков, Андрей Парлапанов, Христо Ив. Андрейчев, Димитър Бедрозов и др.
Камерна по своя обхват, изложбата представя една малка част от реликвите, които притежават двете институции, в т. ч. и новопостъпили в навечерието на честванията дарения за музея. Експонирани са общо 61 оригинални културни ценности – документи, снимки, лични вещи и наградни отличия на 25 опълченци от Габрово, Дряново и Севлиево.
Непосредствено свързан с действията на Предния отряд на ген. Гурко, със защитата на стратегически важния за развоя на военните действия Шипченски проход, на Габрово е отредена първостепенна роля в плана за осъществяване освободителния поход на руската армия. Този исторически факт обяснява съхраняването на значителен масив културни ценности, белязали Руско-турската освободителна война и габровското участие в нея. Потомци на опълченците са основните дарители на скъпи реликви, запаметили събития и хора от преди 135 години.
Повечето опълченци, включени в изложбата са от Десета дружина (15 души), формирана на територията на Габрово и региона заедно с Девета опълченска дружина. И още от Конната сотня, Първа, Втора, Трета, Четвърта, Пета дружини, които участват в Шипченската епопея.