На 11 юли 2026 г., събота, Габрово ще бъде домакин на едно от най-атрактивните автомобилни събития в страната. Петата Авто СОЦ сбирка и третият Парад на ретро автомобили ще превърнат площад „Възраждане“ и ключови локации в града в своеобразен музей под открито небе. Жителите и гостите на Габрово ще имат възможност да се запознаят отблизо с класическата автомобилна техника и да преживеят празник, посветен на автомобилното наследство. Организатор на събитието е Авто СОЦ клуб „Рачо Ковача“.

Организаторите посочват, че целта им е да съберат хора, за които автомобилът е не само средство за придвижване, но и част от начин на живот. Те подчертават, че на 11 юли ще бъдат представени не просто реставрирани машини, а автомобили, носещи история и спомени, съхранени през годините.

Посетителите ще могат да видят експонати от социалистическото и световното автомобилостроене, както и да разговарят с реставратори и колекционери, ангажирани с поддръжката и възстановяването на класически превозни средства.

„Авто СОЦ клуб Рачо Ковача“ е създаден като общност, посветена на съхраняването на автомобилите от миналия век като част от културното наследство. Членовете на клуба вярват, че всяко превозно средство от тази епоха носи своя история, дух и характер, които заслужават да бъдат запазени.

Община Габрово и организаторите канят всички любители на класическите автомобили да се присъединят към събитието и да станат част от живата история на автомобилното наследство.

189 години от рождението на Васил Левски
9 юли 2026
Мрежа за апикултура „Пчелен уелнес“ представя демонстрационна пчелна къща на Узана Поляна Фест 2026
9 юли 2026