
Изложба с творби на Дора Бонева беше открита тази вечер в Художествена галерия „Христо Цокев“. Подредените творби представят многообразие от образи, похвати и формати. Многообразие, което същевременно звучи цялостно благодарение на лекотата, с която авторката изгражда тези одухотворени и вглъбени образи.
Дора Бонева следва нишката на своя живот с тихата упоритост и увереност на творец изцяло отдаден на живописта, на човек – искрен, емоционален и някак по женски съчетаващ сила и нежност. Нейните творби сякаш запечатват това и днес ни казват - „Това съм аз – Дора!“
Откриването на изложбата, съпътства церемония по именуването на зала на художничката Дора Бонева. В присъствието на нейната дъщеря Марта Левчева и маестро Минчо Минчев, представители на различни институции и ценители на изкуството кметът на Габрово Таня Христова сподели, че е щастлива да бъде на това събитие, идеята за която е възникнала през изминалата година и допълни:
„В моето съзнание от 2020 година и завинаги Дора Бонева ще присъства като една изключително красива, малка, силна с аристократично излъчване дама. Няма как човек, който твори красота, да не носи красива душа. За мен тя ще се остане човек, който наистина има сетивата, да вижда нещата, които обикновените хора не виждат. Това което тази вечер се случи, с преименуването на зала на нейно име, е нещо което дължим на един достоен габровец. Вярвам, че това ще отключи още много нови инициативи, които ще позволят на хора, които не са нито художници, нито поети или писатели, да се докосват до непреходното и силата на божественото.
Всъщност с този акт ще дадем възможност на духа на Дора Бонева да продължи да бъде сред нас и най-вече да ни вдъхновява. Благодаря на всички, които направиха тази емоция възможна. Мисля, че трябва да се окуражим и да продължим, защото има още много добри дела, които могат да се сбъднат. „
Дора Бонева е родена в Габрово през 1936 г. в семейството на Иван Бонев, директор на текстилната фабрика „Принц Кирил“. Първите срещи на Дора Бонева с живописта са в кабинета по рисуване на Априловската гимназия, където през 1948 г. Иван Захариев и Борис Попов организират своя прословут кръжок. „Габровската колония“ – така учителите наричат група талантливи деца, които между игрите на трапери и организирането на театрални постановки намират време и да рисуват – Георги Дойнов, Дора Бонева, Драган Немцов, Ива Хаджиева и Христо Явашев – Кристо, все познати имена с голям принос за развитието на съвременното изкуство. Именно тук се заражда силната любов на Дора Бонева към живописта, толкова откровена и чиста, на моменти звучаща, като изповед. Любов, на която художничката остава вярна до сетния си дъх.