Териториално споразумение за устойчиво управление на почвите в Габрово беше подписано на официална церемония във вчерашния ден.
Документът цели да обедини институции, организации и граждани, които споделят обща визия за съхраняване и подобряване здравето на почвите на територията на Габрово в съответствие с принципите и практиките за устойчивост. В Споразумението са отчетени характеристиките на района и са включени дейности за повишаване на осведомеността на широката общественост, като целта е да се изгради устойчива общност от заинтересовани страни и да се подобри управлението на почвите.
Официалното събитие, провело се в Националния пресклуб на БТА в Габрово, постави символично начало на едно вече започнало партньорство между различни институции и организации с общата цел да положат грижи за опазване и подобряване здравето на почвите в региона.
Териториално споразумение за устойчиво управление на почвите в Габрово бе подписано от Таня Христова, кмет на община Габрово, Мария Башева-Венкова, областен управител на Габрово, Мая Радева, ръководител на Регионалната инспекция по околната среда и водите във Велико Търново, Мариела Петрова, изпълнителен директор на РСО „Централна Стара планина“, Марияна Атанасова, кметски наместник на село Балани, Илвина Илийчева, зам.-директор на Общинското предприятие „Благоустрояване“, Галина Михнева, изпълнителен директор на Габровската търговско-промишлена палата и Христо Петров, председател на Съюза на българските журналисти в Габрово.
Кметът на община Габрово, Таня Христова, изрази благодарност към всички, които подкрепят амбицията на града да бъде устойчив, иновативен, зелен и приобщаващ. Тя подчерта, че подписването на споразумението е стъпка, която демонстрира отговорността и ангажираността към бъдещето на града и опазването на почвите като една от най-важните природни ценности. Г-жа Христова отбеляза, че Габрово отдавна се утвърждава като община с ясна визия за устойчиво развитие, където зелените политики са ангажимент към природата, хората и бъдещето.
Споразумението остава отворен документ, към който могат да се присъединят всички заинтересовани страни. Включването с този акт на подкрепа отчита сериозни предизвикателства пред почвеното здраве, свързани с ерозията, замърсяването и загубата на плодородие. Почвите са не само основа за нашето селско стопанство, но и ключов фактор за екологичното равновесие, борбата с климатичните промени и запазването на биоразнообразието. Ето защо обединяването на усилията ни в тази кауза е не изключително важно и е знак не само за подкрепа, но и за ангажираност.
Разработването на Споразумението е част от проект HuMUS – „Здрави общински почви“, реализиран в България от Регионално сдружение на общините „Централна Стара планина“. Този проект е част от мисията за почвите на програмата на Европейския съюз за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и цели да улесни устойчивото управление на почвите на местно и регионално ниво. Проектът е насочен към опазване и възстановяване на почвите чрез социално сътрудничество, иновации, обучения и създаване на мрежи за обмен на знания и добри практики.