На 2/14 януари 1835 г. е открито Първото българско светско училище по метода Бел-Ланкастер с дарения на родолюбивите габровци Васил Априлов, Никола Палаузов, Васил Рашеев и др. За нуждите на училището се създават първите учебници, помагала и пособия, които се възприемат като еталон от по-късно възникналите български училища.
Националната Априловска гимназия е наследник и първоприемник на Първото новобългарско светско училище. През 20 век се води спор кое училище първо въвежда този метод, учените тогава се произнасят в полза на Априловото училище.
Как се е развило през годините Априловото училище и кои са най – значимите моменти, записани в неговата историята, може да проследите тук История - НАЦИОНАЛНА АПРИЛОВСКА ГИМНАЗИЯ
Юбилейната 190-та година с цялата ритуалност ще стартира в празничния 14 януари. Традицята, почитана и развивана от априловци, и този път ще бъде спазена и тържественото събитие ще се случи пред дверите на училището, в подножието на паметника на Васил Априлов и зоркия му поглед.
В 12:00 ч. камбанен звън ще призове обществото да се събере пред паметника на Благодетеля, където Великотърновският митрополит Григорий ще извърши молебен. Празникът ще бъде среща между духовното и светското – споделят организаторите. В 13:00 ч. учениците ще имат мотивационна среща с Гергана Стоянова - продължение на програмата за личностно развитие „Аз избрах“, към която, с подкрепата на община Габрово, училища се присъединиха през изминалата година.
Празникът на гимназията ще продължи на 15 януари, когато генералният директор на Българската телеграфна агенция по традиция ще се срещне с учениците на НАГ, за да представи пред завършващите учениците стажантската програма на агенцията. В края на този ден в Актовата зала в 16:00 ч. ще се проведе тържествен педагогически съвет, който ще почете делото на учителя, онзи който може да разгръща мащабите на световете не само на младите хора, но и на съмишлениците учители.
Гимназията е подготвила и нещо специално за 14 януари, когато всички ще имат възможност да разгърнат юбилейния вестник наречен „Априловите двери“-напомнящ за миналото насочващ към настоящето и посочващ бъдещето. Това ще бъде послание, което да се чете не само като вестник, но и като покана и като книга.
Какво още ще включи наситената програма през цялата 2025 година за отбелязване на 190 години от създаването на Априловската гимназия вижте тук