На 13 декември 2024 г. (петък) деца и техните родители са поканени на среща с жабока Витан – герой от едноименната детска творба на писателката Емилия Зафираки. От 17:00 часа в Музея „Дом на хумора и сатирата“ ще се състои представяне на книгата, а гостите ще имат възможност да я закупят и да получат автограф от авторката.
„Жабокът Витан – как едно приключение се превърна в спасение“ е първата българска книга за деца, в която приказното се преплита с реални факти от живата природа. Това е една история за приятелство, взаимопомощ и грижа, която ще помогне на децата да се справят с трудни житейски ситуации, да приемат различните от тях и да обогатят знанията си за някои интересни животни, които са непопулярни и дори се смятат за „отвратителни“.
Изданието е образователно и е подходящо за деца над шест години. Главният герой е млад жабок Витан, който благодарение на голямата си самоувереност се забърква в приключение, изпълнено със страх, любов, неочаквани обрати и е с голям залог: спасението на собственото му племе. В основата на сюжета е най-дългата размножителна миграция на планинската жаба Rana temporaria, която няма световен аналог.
Общата ѝ дължина е около 6-8 км, но вероятно разстоянието, което жабите изминават, е много по-голямо и надвишава 9 км. Всяка година жабите преодоляват километрите от върха на планината на надморска височина над 1 000 м, за да снесат яйцата си в родното блато – на 360 м надморска височина. Миграцията е открита и описана за първи път от видния български херпетолог доц. д-р Владимир Бешков, който се появява в книгата като Професора.
Историята е първата от общо пет отделни книжки, в които основен акцент ще са т. нар. „страшни и несимпатични“ животни, за които битуват различни стереотипи: влечуги и земноводни, бозайници, птици (змиегущер, костенурка, плъх, прилеп, лешояд). Целта е детската аудитория да се запознае със симпатичната и полезната страна на тези животни и да провокира интерес към различни учени и природозащитници. Книгата се разпространява от издателство „Лисиче“ с финансовата подкрепа на Фонд „Култура“.
За авторите
Емилия Зафираки е известна на българските читатели с книгата си „Непознатата България“, но талантът ѝ за писане за деца се разкрива в пълнота от новия ѝ проект – поредица от истории, посветени на животни, които често предизвикват страх или отвращение.
Д-р Емилия Вачева е херпетолог към Националния природонаучен музей. Тя надгражда приказната фабула с реални биологични данни, които целят да провокират интерес у начинаещите читатели към интересни биологични видове и да ги накара да се замислят върху важни теми като екологията, опазването на естествените местообитания на животните и природата в България.
Яна Казакова е илюстратор, позната на читателите от книгите „Как се пише „сьомга“? и „Сбогом, страшен чехъл“. Нейните нежни илюстрации вдъхват живот на героите и повеждат децата през богата палитра от емоции, които съпътстват спасението на жабешкия род.
Кирил Златков е илюстратор, автор на шрифта, който се използва в изданието – специално разработен за начинаещи читатели.
*По информация на МДХС