Световният ден на почвата се провежда ежегодно на 5 декември като средство за привличане на вниманието върху значението на здравата почва и с цел устойчивото управление на почвените ресурси. Петият ден от месец декември е определен за Световен ден на почвата от 2014 г. с Решение на Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН).
Днес Световният ден на почвата се чества в над 150 страни по света. Всяка една от тях признава важността на почвата, която има ключова роля в борбата с климатичните промени, съхраняването на биоразнообразието и справянето със световния глад и недохранването.
Тази година темата на инициативата е „Грижа за почвите: измерване, наблюдение, управление“, която подчертава важността на точните данни и информация за почвите за разбиране на техните характеристики и за подпомагане на вземането на информирани решения за устойчиво управление на почвата за осигуряване на продоволствена сигурност.
Почвата е невъзобновим природен ресурс, който е изключително ценен фактор за кръговрата в природата, живота и здравето на растенията, животните и човека. Над 1/4 от световното биоразнообразие живее под земята. Тези организми, наред с корените на растенията, задвижват цикъла на хранителните вещества, подкрепят надземното биоразнообразие, повишават способността на почвата да поема въглерод и по този начин се запазва плодородието на почвата и я предпазват от превръщането й в пясък и глина. Почвите съхраняват и филтрират водата и така подобряват устойчивостта при суша и наводнения.
Инициативите, свързани със Световния ден на почвата включват както поемането на ангажименти от страна на правителствата, организациите и институциите, така и малки действия, който всеки човек може да изпълни в ежедневието си. Един от най-успешните и сигурни начини да опазим почвеното здраве е компостирането на биоразградимите отпадъци. Именно тези отпадъчни суровини (обелки от плодове и зеленчуци, листа, трева, черупки, костилки и др.) са отличен ресурс за произвоството на компост, който много често е наричан „черно злато за почвата“. Компостът подпомага почвеното плодородие, запазва хранителните вещества, съхранява водата и намалява ерозията. А един от най-лесните начини за компостиране в градска среда, каквито в Габрово са осигурени, е чрез използването на кафявите съдове за отпадъци или чрез споделени компостери. Практиките за споделено (квартално) компостиране са успешен модел, който подпомага местните общности да намалят своя битов отпадък, превръщайки биоразградимите отпадъци в компост. Полученият компост пък може да се използва директно в градините или в саксиите на домашните цветя. Моделът функционира в Габрово чрез 4 площадки за споделено компостиране, а за всички останали домакинства е осигурена възможност за изхвърляне на биоразградимите отпадъци в кафяви контейнери.
Друг успешен пример, който носи допълнителен принос за опазването на почвите е проектът HuMUS („Здрави общински почви”), реализиран от РСО „Централна Стара планина“, който създава, повишава и споделя знание, свързано с подобряване здравето на почвата. Проектът цели опазване и възстановяване на почвите чрез социално сътрудничество и иновации, обучения за устойчиво земеделие и създаване на мрежи за обмен на знания и добри практики на регионално и местно равнище. Това подпомага не само общо разбиране на съществуващите предизвикателства, но съвместното създаване на нови местни решения и инициативи за опазване и възстановяване на почвите.
А за любопитните, предлагаме интересни факти от рубриката „Знаете ли че…?“
- 95% от нашата храна идва от почвата
- 33% от почвите са деградирали
- Създаването на само 2-3 см почва може да отнеме до 1 000 години
- Почвите са източник на 15 от 18-те естествени химични елемента, необходими на растенията
- В една супена лъжица почва има повече живи организми, отколкото хора на Земята
- През последните 70 години нивото на витамините и хранителните вещества в храната драстично е намаляло
- 2 милиарда души по света страдат от недостиг на микроелементи, известен като скрит глад
- Селскостопанското производство ще трябва да се увеличи с 60%, за да се задоволи световното търсене на храни през 2050 г.
- Чрез устойчиво управление на почвите може да се произведе до 58% повече храна
- 50% от битовите ни отпадъци могат да се компостират, за да се подхранват почвата.
Допълнителна информация:
Световен ден на почвата – https://www.cgiar.org/news-events/event/world-soil-day-2024/
Проект HuMUS - https://rso-csp.org/index.php/project/tekushti/humus.html
Манифест на Мисия за почвите - https://mission-soil-platform.ec.europa.eu/community/mission-soil-manifesto