Започва мащабно здравно обучение в община Габрово, насочено към повишаване на информираността за симптомите на инсулт и правилната реакция в случай на спешност.
БЪРЗИ ГЕРОИ 112 е здравнообразователна програма, насочена към деца и техните семейства, в която всички се учат как да разпознават симптомите на инсулт и да действат правилно и бързо в случай на спешност. Тя е одобрена е от World Stroke Organization, Stroke Alliance for Europe и кампанията на UNESCO и СЗО „Мрежа на училища за здраве в Европа“. В България работи с подкрепата на Дружеството по неврология, Българско дружество по инсулт, Министерството на здравеопазването, Министерството на образованието, Министерство на вътрешните работи и Национална дирекция 112. Програмата е част и от националния план за борба с инсулта.
До този момент това е единствената реално работеща и доказала своята ефективност здравнообразователна програма в страната.
За да бъде осъществена и да достигне до абсолютно всички семейства на деца от 6 до 11 години и в община Габрово, програмата е подкрепена лично от кмета Таня Христова и нейния екип от експерти, МБАЛ „Д-р Тота Венкова” Габрово, ЦСМП Габрово и Фондация „Сърце до сърце за България“.
Днес директори, учители и медицински специалисти имаха възможността да се запознаят с програмата, целите и стъпките за нейното изпълнение от Елица Хаджицонева, национален координатор на програмата за България.
Новият образователен проект, който ще бъде реализиран в общината е с цел обучение, превенция и спасяване на повече човешки животи. В него ще бъдат включени всички учебни заведения, които обучават деца на възраст между 6 и 11 години. След приключването на програмата, на територията на общината ще има обучени 2 500 деца - БЪРЗИ ГЕРОИ, които ще предадат жизненоважните знания и умения за спасяване от инсулт до близо 15 000 възрастни наши съграждани и това ще бъде едно от най-мащабните здравни обучения в община Габрово, по време на което децата, ще научат "важен урок по човечност и решителност" - казва Хаджицонева.
Програмата в България стартира през 2021 година и до този момент в нея са включени 70 общини, обучение са преминали 34 хил. деца, достигнати са над 200 хил. възрастни, а зад каузата са застанали 4100 учители.
Инсултът е водеща причина за смъртност и инвалидизация в България, като засяга пряко 50 000 души годишно. Заради липса на осведоменост в България, на всеки 10 само 2-ма се обаждат на линейка веднага след появата на симптомите на инсулт. Като първа реакция, останалите 8 предпочитат да изчакат симптомите да отминат, обаждат се на роднина или приятел за съвет. За съжаление 70% от хората, които вдигат телефона от другата страна, също не препоръчват незабавна медицинска помощ. Повечето българи не са запознати с рисковите фактори за инсулт, не могат да разпознаят симптомите и не знаят какво да направят в спешната ситуация. Тези поразителни данни подчертават крайната необходимост от ефективна национална здравнообразователна програма за повишаване на осведомеността за симптомите и бързата реакция за лечение на инсулт.