Община Габрово беше домакин на втория семинар по проект VALORADA (Validated Local Risk Actionable Data for Adaptation): „Изследване потенциала за внедряване на инструменти за климатична адаптация на местно ниво“, който се организира от Офиса за Трансфер на аеро-космически технологии – Риск-Спейс-Трансфер (RST-TTO) към БАН съвместно с община Габрово. Събитието откриха д-р Десислава Колева  - директор дирекция Устойчиво развитие и доц. Драгомир Василев от ТУ Габрово и в него участие взеха представители от ТУ Габрово , РИОСВ – Търново, община Бургас, от отделите – Устойчиво развитие и Екология на община Габрово, студенти и преподаватели от Бургас.

Настоящият семинар се проведе с основен фокус върху предизвикателствата, пред които сме изправени с оглед актуалната тема за климатичните промени и климатичната адаптация.  Основните цели на семинара са свързани с представяне на разработените в рамките на проекта инструменти и индикатори за оценка на климатичния риск на местно ниво например Greencity, който дава възможност за визуализиране на растителната покривка в градовете чрез различни индикатори, като по този начин позволява на урбанистите и лицата, вземащи решения, да управляват и вземат информирани решения на своята територия. Pixagri territories  е друг инструмент, чрез който се визуализират „индикатори за управлението на водните ресурси в земеделските райони. В хода на събитието бяха обсъждани още потенциала за внедряване на инструментите и възможностите за мултиплициране на резултатите и представяне приложението на сателитни данни и технологии от програмата на ЕС за дистанционно наблюдение на Земята – „Коперник“. Уеб порталът Copernicus risk relay webportal предоставя визуализация на геопространствена и допълнителна информация за събития, свързани с последствията от кризи, бедствия и аварии.

Проектът VALORADA се изпълнява по рамковата програма на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите „Хоризонт Европа” и има за цел да даде възможност на европейските региони и градове да се подготвят за предстоящата обществена трансформация към устойчиво развитие към климатичните промени. Проектът е в съответствие с мисията на ЕС за адаптация, която има за цел да подкрепи трансформацията на 150 европейски региона за постигане на климатична устойчивост до 2030 г. чрез ускоряване на обществената трансформация; демонстрация на системни трансформации; подобряване на достъпа и използваемостта на климатичните данни.

Като демонстрационни обекти по проекта са включени региони от Франция, Италия, Чехия и Гърция, като за България участват общините Габрово и Бургас като потребители на продуктите, които ще бъдат разработени, на база на определените климатични рискове и наличните данни за общините, чрез използването на дигитални технологии и сателитни данни.

 

 

 

Специални цени на билетите в Габровския театър по случай Деня на будителите
31 октомври 2024
„Любов, труд и постоянство“ е новият девиз на Габрово!
31 октомври 2024