Непосредствено след национализацията на частните предприятия през 1947 г., Габрово става център на две големи Държавни индустриални обединения: „Памучна индустрия” (ДИОПИ) и „Вълнена индустрия” (ДИОВИ). Те действат от м. февруари 1948 г. до март 1949 г. и обхващат всички текстилни предприятия от региона на Централна и Североизточна България. През този кратък период започва сериозна реорганизация на текстилната индустрия.

Основната задача, поставена от управляващата БРП (к), е да се окрупнят по съветски образец съществуващите предприятия, за да се наложи планова икономика, ефективен контрол и ръководство на дейността им. От април 1948 г. се пристъпва към уедряване на малките фабрики, като машините и работниците им се прехвърлят към по-големите, базисни предприятия. Сменени са имената на почти всички действащи фабрики – за да се скъса с „тъмното минало“.

След около една година тези мегаструктури доказват своята неефективност и са закрити. От края на 1949 г., управлението на текстилната промишленост се централизира и се съсредоточава в София. Независимо от това, габровската текстилна индустрия оцелява и продължава да се развива.

Целия материал на Иван Постомпиров – главен уредник в Регионален исторически музей – Габрово, може да прочетете в сайта на музея: https://h-museum-gabrovo.bg/?p=11827

 

На многая лета!
27 януари 2023
Националният музей на образованието ще бъде затворен за посещения до края на месец март 2023 г. поради ремонтни дейности
30 януари 2023
Безплатно Обаждане