Днес, в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, от зам.-министъра Лиляна Павлова и зам.-кмета на Габрово Климент Кунев, официално беше подписан Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Регионално развитие”/2007-2013/ по схема BG161PO001/1.1-10/2010 „Подкрепа за създаване и промотиране на иновативни културни събития”.
Община Габрово ще получи безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект: „Габрово – индустрия за нова градска култура”. Той е на стойност 526 243,60 лева, партньор е Народно Читалище „Габрово 2002”, а периодът за изпълнението му – 24 месеца.
Проектът има за цел да развие, обнови и обогати културния живот в града, да насърчи нестандартните изяви, разчупи мисленето и превърне Габрово в „град - индустрия” за хумористично изкуство и нова градска култура. Тя обаче ще отразява местната културна специфика и светоусещане, бит и философия.
Проектът ще обогати и разшири габровския карнавал с редица изяви, които ще го предшестват и „подгряват”. Ще бъдат организирани различни работилници, които ще обхващат сценични изкуства като клоунада, танц, площадни изкуства, stand up comedy и др., изработка за маски и костюми, визуални изкуства, фотография, визуални комуникации и журналистика. Работилниците ще функционират на принципа на взаимоучителната метода, въведена за първи път в Габрово, в изграденото от Васил Априлов първо светско училище. Всяка година участниците ще се подновяват с 50%, а останалите 50% ще играят ролята на обучители.
Работилниците ще бъдат отворени към широк кръг от хора, желаещи да се включат както в обучението, така и в промотирането на публичните изяви. Предвижда се готовите продукти на всяка от работилниците да бъдат представени с отделни събития в четири габровски квартала – Младост, Бичкинята, Падало и кв. Етъра., което има за цел да децентрализира културните дейности като цяло, да ги отведе при хората и включи в тях младежите и жителите на кварталите.
В рамките на проекта ще бъде осъществен и Първоаприлски празник на стършела, чието провеждане и организиране ще изяви уменията на участниците в работилниците.
Проектът предвижда и някои дребномащабни инфраструктурни дейности, по които ще бъде оформена художествено южната фасада на Дома на Хумора. Ще бъде изградено и мобилно многофункционално експозиционно съоръжение – „Спирката”, което ще може да приема различни форми и ще разполага с озвучаване и осветление.
Карнавалното шествие ще бъде подпомогнато чрез аудио-визуално представяне на карнавалните картини с помощта на мобилно озвучаване, което от своя страна ще допринесе за по-ефектно възприемане на хумора в тях. Проектът предвижда 6 броя озвучителни системи и амфитеатрална трибуна с 200 седящи места.