Загасете осветлението в събота вечер!
Подарете 1 час на природата!
Началото е в 20:30 часа!
В съботната вечер на 26 март 2022г., може да прекарате 60 минути с изгасено осветление вкъщи, с което ще станете част от световната инициатива Часът на Земята.
Мотото на инициативата тази година е „Общ дом. Общо бъдеще“, и е посветено на силата на индивидуалните действия в създаването на едно по-добро бъдеще за природата и хората.
Изгасяйки светлините у дома, всеки един от нас може да се включи в общото послание, показващо, че искаме, вярваме и можем да пазим и да се грижим за своя единствен дом – Земята.
Включете се в Часът на Земята тази събота, 26 март.
Загасете светлите вкъщи за час, от 20:30 до 21:30 часа.
Община Габрово подкрепя и се включва в Часът на Земята, като в периода от вечерта на 25 март до вечерта на 27 март ще бъдат изгасени светлините в часовниковата кула и фасадното осветление на сградата на общинска администрация.
Включете се и Вие!
Какъв е акцентът на инициативата?
Тази година фокусът на световната инициатива, организирана от WWF, е върху катастрофалния срив в заобикалящата ни среда заради начина, по който човечеството задоволява нуждата си от храна и електроенергия.
Какво показват фактите?
Вече сме загубили почти половината от световните гори, кораловите рифове и мангровите насаждения, както и две трети от всички естествени влажни зони. Наблюдава се спад в популациите на дивите животни средно с две трети през последните 50 години. Опрашващите насекоми са застрашени от пълно изтребление, а над 90% от рибните запаси в световния океан, реките и езерата трудно се възстановяват заради свръхулова, което нарушава екологичния баланс на планетата.
Стотици милиони хора може да останат без храна и поминък.
Редица доклади от водещи световни организации ясно очертават опасностите за продоволствената сигурност и човешкото здраве, свързани с унищожаването на природата и измененията в климата.
Как можем да помогнем?
Трябва да действаме сега, за да спрем и обърнем процеса на унищожаване на природата и да стабилизираме климата. В противен случай последиците за живите организми, включително и за хората, ще бъдат катастрофални. Екологичната криза е и хуманитарна криза, която изостря неравенството, а най-уязвимите са и най-дълбоко засегнатите.
Всеки от нас индивидуално може да пази природата. Начинът, по който живеем, е изключително важен – можем да правим по-етични покупки, да консумираме по-малко и по-разумно, да използваме велосипеди за транспорт, да отглеждаме здравословна храна на балкона, на покрива или в градината, да възстановяваме природата там, където живеем, да използваме възобновяеми източници на енергия.
Повече може да прочетете ТУК.
Часът на Земята е най-мащабното събитие, посветено на опазването на планетата. То се организира от международната природозащитна организация WWF и се провежда всяка последна събота на месец март. Вечерта на този ден граждани, бизнеси и правителства по целия свят едновременно изключват електрическото осветление, отправяйки своето послание за отговорно отношение към Земята. Тази пролет инициативата ще стане факт за 15-а поредна година в над 7000 града от 180 държави.