„За всяка една община, която е поела ангажимент да бъде конкурентоспособна и активна, е изключително важно служителите да чувстват задоволство, че са избрали да работят в нея. Това би следвало да е въпрос на престиж, отговорност и да е свързано с принципни и важни етични клаузи. Удоволствие е за всеки ръководител, когато създава възможности и те се приемат от екипа. Мотивираното отношение и ангажираността са много по-плодотворни, отколкото рутинното изпълнение на конкретни заповеди или решения.“
Коментара направи кметът Таня Христова по време на пресконференция за представяне на дейностите от проект „Обучения за повишаване квалификацията на служителите в общинска администрация Габрово“. Той се реализира по Оперативна програма „Административен капацитет“ и е на стойност 196 900,00 лв. Периодът за изпълнението му е една година.
Таня Христова определи целта на проекта като ръководен ангажимент и възможност всеки един служител да открие нови неща за себе си – и като човек, и като професионалист. Тя изрази надежда, че ефектът от резултатите ще бъде видим от гражданите и бизнеса, към които администрацията е задължена да предоставя най-високо качество на обслужване и услуги.
От месец септември миналата година досега общо 131 общински служители и кметски наместници са участвали в курсове по 37 теми към Института по публична администрация. Предстои да бъдат реализирани обучения по ключови компетентности за 90 служители на ръководна и експертна длъжност, както и специализирани обучения за 29 души. В рамките на проекта 6 лица ще преминат курс по френски език за начинаещи.
По думите на ръководителя на проекта Миглена Въгленова разработката допълва и надгражда политиките за развитие на административния капацитет в Община Габрово. Чрез нея служителите получават възможност да бъдат все по-можещи и по-знаещи, а местната администрация – едно по-добро място за развитие и изява. От представената информация стана ясно, че преди проектът да бъде подготвен, всеки служител е имал възможност да посочи нуждите си от обучение. Идентифицирайки потребностите от повишаване на професионалния капацитет, са набелязани критичните зони и възможни причини за тях. На тази основа са определени умения и компетентности, необходими за изпълнение на организационните цели.
Тази публикация е създадена в рамките на проект „Обучения за повишаване квалификацията на служителите в общинска администрация Габрово” по договор за безвъзмездна помощ № М13-22-147/ 18.08.2014 г., който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Цялата отговорност за съдържанието на материала се носи от Община Габрово и при никакви обстоятелства не може да се счита, че той отразява официалното становище на Европейския съюз и Управляващия орган.