Осем кандидати за приемни родители, успешно преминали базово обучение за доброволна приемна грижа и допълнителна квалификация за професионална приемна грижа семейства, получиха днес своите удостоверения.
Обучението е част от дейностите по Проект „И аз имам семейство”, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 – 2013 г., схема за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG 051PO001-5.2.11 „Приеми ме”, съгласно партньорско споразумение с регистрационен номер BG051PO001-5.2.11-0001-С0001 изх. № СИ01-75 от 08.12.2011 г.,
На днешната среща се отчете и напредъка по изпълнението на дейностите по проекта към настоящия момент. Присъстваха и кандидатите, които имат намерение да станат приемни родители и са предприели тази благородна инициатива. Община Габрово им изказва благодарността си за голямото търпение, което проявиха, тъй като процеса за проучване, оценка и обучение им отне продължително време.
Поканата уважиха представители на различни институции, ангажирани с изпълнението на проекта: Регионалния Директор на Регионална дирекция социално подпомагане – Габрово, Сдружение с идеална цел SOS –Детски селища България”, които са партньор на Община Габрово в реализирането на проекта; екипа за управление на проекта и Екипа по приемна грижа; приемен родител с опит в предоставянето на тази социална услуга.
Началото на проекта е поставено на 8 декември 2011 г. с подписване на споразумение между кмета на община Габрово и Агенция за социално подпомагане. Проектът е в синхрон с изпълнение на националната стратегия „Визия за деинституционализацията на децата в Република България” и е насочен към развитие на приемната грижа като алтернатива на настаняването на децата в специализирани институции. Кандидатите преминаха базово обучение за доброволна приемна грижа, както и допълнителна квалификация за професионална приемна грижа.
Обучението се проведе в периода: от 9 юли до 13 юли и включваше 36 часа, а допълнителната квалификация за професионална приемна грижа се проведе в периода: от 16 до 23 юли и включваше общо 24 обучителни часа. Обучители бяха екипът по приемна грижа по утвърдена рамкова програма от Агенцията за социално подпомагане. Обучението се проведе в група, като кандидатите решаваха казуси и бяха включвани в различни ролеви игри, като в края бяха изготвени Удостоверения за преминатия курс.