Към настоящия момент на територията на Община Габрово се реализира Проект „Предоставяне на висококачествена услуга „Домашен помощник чрез грижа в семейна среда за хора с различни видове увреждания и самотноживеещи”. По схема за безвъзмездна финансова помощ: BG051PO001-5.2.07 „Грижа в семейна среда за независимост и достоен живот на хора с различни видове увреждания и самотно живеещи хора – дейности „Социален асистент” и „Домашен помощник” – фаза 3”. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007 - 2013, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Във връзка с изпълнението на Проекта от 01.03.2001г. към Община Габрово са назначени 30 домашни помощници, чийто основни задължения са насочени към подкрепа и помощ в извършване на обичайни и ежедневни дейности в бита на потребителите на социалната услуга.
За придобиване на необходимите знания и умения за предоставяне на качествена социалната услуга, както и за получаване на информация за специфичните изисквания при реализиране на услугата, домашните помощници преминаха въвеждащо и поддържащо обучение.
Обучението включваше: запознаване с действащата нормативна уредба; основи на социалната работа; работа със самотно живеещи и хора с увреждания; предоставяне на социални услуги в общността; мобилна социална работа; съвместни дейности с близки на потребителите и др.
Методологията на обучението се осъществи чрез използването на интерактивни методи, нагледно-образни похвати, лекционни форми на обучение, дискусии, групова и индивидуална работа, представяне на установени положителни практики в ЕС, решаване на казуси, използване на въпросници за самооценка и обратна връзка и провеждане на ролеви игри.
Домашните помощници натрупаха първичен опит и усвоиха нови умения.
Изведени са следните изводи от проведеното обучение:
Грижата предполага внимателно извършване на необходими за стария човек дейности, умение да се влезе в неговия свят и да се съотнесат неговите проблеми със усещанията на съответния домашен помощник;
Грижата за старите хора изисква внимателно запланувани действия, доверие и помощ в процеса на адаптиране на възрастния човек към променящите се условия на неговия живот;
Осъществяването на проектните дейности доведе до създаване на нови работни места и достъп до обучение, постигайки повишена адаптивност на заетите в съответствие с предвидените приоритетни направления по настоящата оперативна програма. За реализацията на дейностите по проекта са обхванати над 90 потребители на социалната услуга, намиращи се в неравностойно социално положение.
Сдружение „Общинско дружество на инвалидите-Габрово”, бенефициент по проекта, продължава набирането на заявления на кандидат-потребители, за ползване на социалната услуга „домашен помощник”.