От 24 октомври Музеят на хумора и сатирата представя Карикатурен салон 2024 – традиционно есенно събитие с фокус върху карикатурата. Той включва 3 изложби – 49. Национална изложба на карикатурата и и наградените участници от мевждународните конкурси за карикатура “Вода, река, хора” и “Маслината”.
Зала 3 – Стефан Фъртунов, Музей на хумора и сатирата
49. Национална изложба на карикатурата
Човек и добре да си живее в медийното пространство, в един момент се сблъсква с КАРИКАТУРАТА.
Последните години, в отброяването на поредността си, Националната изложба на карикатурата е в непрекъснато състезание с Народното събрание – при откриването ѝ на 4 април в СБХ на „Шипка” 6, София, те бяха в паритет – 49 на 49. Сега резултатът е 49 на почти 51. Вероятно това е отражение на по-високата степен на задълбоченост и отговорност, с която карикатуристите се отнасят към делата си. Затова и политиката силно присъства както по стените на залите на Съюза на българските художници, така и в Музея на хумора и сатирата.
Разбира се, Националната изложба не е преглед на цялата българска карикатура, участниците работят самостоятелно и успешно в различни медии и присъстват в общите изложби по свое желание.
Тазгодишният салон представя произведения от 27 автора с близо 90 карикатури. Освен с живите легенди Любомир Михайлов, Ивайло Цветков, Валентин Георгиев, Майя Чолакова, проф. Анри Кулев, Алла и Чавдар Георгиеви, Маргарита Янчева, Диляна Николова, Цочо Пеев, Ириен Трендафилов и др., ще се запознаете и с нови лица, като : Александър Симов, Евгени Начев, Луиза Хамел, Марио Иванов, Силвия Ганчева и др.
В нашата селекция от 49. Национална изложба на карикатурата ще видите нещата от живота между смешното и несмешното, провокативното и забавното, между войната и мира, но и философски прозрения, графични пермутации и смешни илюстрации.
В Карикатурен салон 2024 ще се срещнете и с творбите на наградените автори на 49. Национална изложба на карикатурата:
Валентин Георгиев – награда „Райко Алексиев“
Димитър Атанасов – награда на Съюза на българските художници
Константин Анастасов и Цветан Павлов – награда на секция „Карикатура“ на СБХ
Майя Чолакова – награда на Столична община на името на Доньо Донев
Любомир Михайлов – награда на Българския червен кръст; Веселин Зидаров – поощрение на БЧК
проф. Анри Кулев – награда на Музея на хумора и сатирата, Габрово
Анатолий Станкулов – награда „Хриле и копита”, учредена от инж. Борислав Константинов и Любо Николов за карикатура на тема „Природа, лов и риболов”
Силвия Ганчева – награда на клуб „Жарава“, Община Кубрат и Националния конкурс за хумор и сатира в Кубрат
Първи международен конкурс за карикатури “Вода, река, хора”
През 2024 година, по повод 30 години от подписването на Конвенцията за сътрудничество при опазването и устойчивото използване на река Дунав и 20 години отбелязване на Ден на река Дунав, Община Русе, ОП Русе арт и СБХ – секция Карикатура организират конкурса Вода, река, хора.
В надпреварата участваха над 150 творци от 49 държави.
Международно жури определи носителите на първа, втора и трета награда, както и на трите поощрителни награди:
Първа награда – Яцек Франкевич, Полша
Втора награда – Руке Суза, Бразилия
Трета награда – Цочо Пеев, България
Първа номинация за награда – Асиер Санс, Испания
Втора номинация за награда – Кесусанто Лиусвия, Индонезия
Трета номинация за награда – Константин Казанчев, Украйна
На 29 юни в Доходно здание, Русе, бе открита изложба с отличените карикатури.
В Карикатурен салон 2024 е първото гостуване на наградените и други избрани творби от конкурса.
Международен карикатурен конкурс “Маслината“
Музеят на хумора и сатирата представя селекция от 13-тото издание на Международния карикатурен конкурс Маслината, проведен в Кипър през 2024 г. В селекцията са включени всички наградени карикатури, както и избрани произведения от конкурса.
Конкурсът за карикатури Маслината е създаден през 2007 г. от Асоциацията на кипърските турски карикатуристи. Преди 23 години в община Кирения в Кипър започва да се провежда Фестивал на маслината, целящ да защити маслиновото дърво и продуктите от него, произвеждани на местна почва от хиляди години.
Лошо планираната урбанизация и стоманобетонното строителство, които започват в общността на кипърските турци през 80-те години на миналия век, довеждат до упадък на маслиновото дърво – важен местен продукт. В резултат на погрешни планове за зониране къщи се строят в райони, където преди са се произвеждали маслини. Кипърската турска общност, която традиционно изнася зехтин, сега внася маслини и зехтин от чужбина поради неадекватна политика. За да привлече вниманието към тези проблеми, се ражда карикатурния конкурс Маслината, който има за цел да критикува противоречията и лошите политики по отношение на производството на маслини по начин, разбираем за широката публика.
Стартирал като национално събитие, конкурсът се развива до международно ниво. През 2020 г. името е променено на Международен хумористичен фестивал Маслината – Международен карикатурен конкурс, за да могат да се включат и карикатури на свободна тема.
През 2024 г. е обявено, че само черно-бели карикатури ще бъдат приети в конкурса. Решението е взето поради няколко причини. Според организаторите през последните десетилетия карикатурното изкуство е изправено пред сериозни проблеми. Поначало рисувани с опростени или преувеличени линии и отпечатани само в черно и бяло, карикатурите постепенно се отклоняват от същността си. Художествени продукти като илюстрации, фотографии и картини се превръщат в рисунки с компютърни програми и се представят като карикатури. В такива продукции се използват ярки цветове, което прави репликите и закачките по-малко разбираеми. Освен това, не-карикатуристи, които крадат чужди идеи с помощта на компютри и AI, са превзели света на карикатурното изкуство.
В резултат на това смело решение след много години отново можем да се докоснем до великолепието и въздействащата симплистика на черно-белите карикатури от 13. Международен конкурс Маслината.